PS bëhet gati për zgjedhje, ja kur do të zyrtarizohen kandidatët

Në fund të muajit mars mësohet se socialistët do të thërrasin Asamblenë Kombëtare. Do të jetë kjo mbledhje, e cila do të ndezë zyrtarisht edhe motorët për zgjedhjet lokale. Mësohet se Asambleja Kombëtare do të vendosë ngritjen e shtabeve elektorale të të gjitha niveleve, në të 61 bashkitë e vendit. Periudha shtator-dhjetor 2018 shërbeu për…

Details

Lumturia: Cilët janë më të lumtur, burrat apo gratë?

Shkenca konfirmon se meshkujt dhe femrat përjetojnë emocione – pozitive ose negative – në mënyra të ndryshme. Ajo që e përshkruan tablonë komplekse të këtyre dallimeve, siç rezulton nga hulumtimi më i fundit, është një artikull i botuar në “The Conversation”. “Lumturia e grave” (një emërtim i dobishëm për të lehtësuar diskutimin), ka pësuar një…

Details

“Lumturia ndodh kur çfarë mendon, çfarë thua dhe çfarë bën, janë në harmoni” Rama vizitë për Krishtlindje në banesën e…

Kryeministri Edi Rama për festën e Krishtlindjes, ka zgjedhur që të vizitojë një familje të varfër, e cila është bërë pjesë e projektit të qeverisë, për ti ndihmuar financiarisht. Rama në këtë banesë është kthyer pas vizitës së parë ku premtoi kryefamiljarit Ilir Koçit se situata e tij do të ndryshonte. Në videon e shpërndarë…

Details

Ja cila është kënga shqiptare më e dëgjuar në You Tube në vitin 2018

Në vitin 2018-të këngëtarët shqiptarë kanë publikuar  këngë, të cilat u pëlqyen shumë nga fansat e tyre gjithashtu edhe nga publiku i gjerë. Por edhe pse i keni dëgjuar shumë, me siguri keni menduar, se cilat janë ato të cilat kanë arritur më shumë shikime në kanalin zyrtar “YouTube”. Këngët si: Noizy “Toto”, Elvana Gjata…

Details

Kamionisti po binte në humnerë, dibranët bëjnë gjestin human ngrihen në mes të rrebeshit dhe…

Policia Rrugore e Dibës në bashkëpunim me disa banorë të zonës, kanë ndihmuar dhe shpëtuar një kamionist turk, që rrezikoi të binte nga ura. Në vendin e quajtur ura e “Doçit” në Kastriot të Dibrës, nga ora 18:00 deri në orën 23:30, nga ana e shërbimeve të Policisë Rrugore dhe tre banorëve të zonës ju dha ndihmë…

Details

Dalin listat e pronarëve që përfitojnë kompesim, ja si ndahen 6 milion euro

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin për kompensimin financiar të pronarëve të pasurive të paluajtshme, pronë private, për sipërfaqet takuese, të zëna nga ndërtimet informale në drejtoritë e ALUIZNI-t: Tiranë Veri, Elbasan, Tiranë Jug, Tiranë Shtesat, Vlorë, Durrës, Tiranë Rurale, Sarandë, Shkodër, Lezhë, Fshatra Turistikë dhe Kamzë Vorë. Dje, ALUIZNI bëri publik emrat e përfituesve.…

Details

Diell por edhe ngricë, kujdes nga temperaturat nën zero gradë celcius

Këto ditë festa po kalohen në temperatura shumë të ulëta,l dhe parashikimet nuk janë optimiste as për ditët në vijim. Edhe pse i gjithë territori shqiptar mbetet në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të lehta më të dukshme vranësirat paraqiten në zonat malore përgjatë kufirit lindor, temperaturat janë shumë të ulëta. Sipas të…

Details

E goditi me gotë qelqi në ballë, ja çfarë mendon sot Stine për Florin

Ka qenë një prej konflikteve më të përfolur ai mes dy këngëtarëve shqiptarë Stine dhe Flori Mumajesinë vitin 2015. Shkaku i sherrit ishte një 2-pikësh nga ana eFloritndaj Stinësnë përfundim të votimit të Këngës Magjike. Ai e goditi atë me një gotë në ballë dhe shenjat e dhunës u shpërndanë me shpejtësi në rrjet. Por me sa duket marrëdhëniet…

Details

Bashkia e Tiranës afër njerëzve në nevoj këtë Krishtlindje, shtron drekën në të gjitha mensat sociale

Bashkia e Tiranës zgjodhi që këtë ditë feste për besimtarët e krishterë ta kalojë pranë njerëzve në nevojë dhe në pamundësi ekonomike. Të gjitha mensat sociale të Bashkisë së Tiranës, me rastin e Krishtlindjes, kanë ofruar gjatë ditës së sotme vakte të ngrohta për të moshuarit, personat me aftësi të kufizuara dhe ata në pamundësi…

Details

“Familja më ka kërcënuar se do më çojë në Angli”, e reja nga Elbasani rrëfen historinë e dashurisë me djalin nga Tirana

Dashuria është ndjenja për të cilën është folur, flitet dhe do të flitet për të pafund. Kështu, një vajzë nga Elbasani ka rrëfyer historinë e saj të dashurisë dhe kufizimin nga familja. E reja kërkon mendim nga ju, pasi të lexoni historinë e saj dhe arsyet se pse familja nuk e lë të vazhdojë me…

Details

Harrojeni Ilda Bejlerin, moderatorja e re e sportit po bën namin në rrjet

Joana Grabolli është moderatorja më e re në fushën e sportit. Bukuroshja njihet si tifozja më seksi e Skënderbeut, ndërsa tashmë është pjesë e emisionit dedikuar sportit “Pressing” që transmetohet tek AbcNews. Hijet e saj të bukra kanë tërhequr vëmendjen e teleshikuesve, ndërsa në vitin 2017 ajo është shpallur “Miss World Albania”. Joana së bashku…

Details

Presidenti Ilir Meta uron shqiptarët për Krishtlindje, “Kjo është një ditë që…

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka uruar të gjithë shqiptarët për festën e Krishtlindjeve në një deklaratë për mediat. Ai bëri thirrje për më shumë humanizëm dhe që të mos lëmë ata që janë në vështirësi vetëm. “Gëzuar të gjithë besimtarëve të Krishterë, e njëkohësisht për të gjithë shqiptarët. Të mos lëmë ata…

Details

Luana Vjollca dhe Krenar Çoçaj ‘kapen mat’, kremtojnë bashkë në kishë Krishtlindjet

Festa e Krishtlindjeve është një nga kremtimet më të rëndësishme në kalendarin e festave të krishtera. Moderatorja e njohur, Luana Vjollca, është fotografuar krah të dashurit të saj Krenar Qoqajt, në Katedralen Shën Nënë Tereza në Prishtinë. Megjithëse dyshja e ka mohur disa herë lidhjen dhe se kanë konfirmuar asnjëherë romancën e tyre, kjo fotografi…

Details

Dëshironi një Krishtlindje ndryshe nën dritën e qirinjve, ja ku duhet të shkoni

Korça duket se e priti Krishtlindjen me dëborë dhe nën dritën e qirinjve. Reshjet nisën gjatë mesnatës duke arritur trashësinë në disa cm në qytet dhe zonat rurale. Aktualisht nuk raportohen probleme në rrugë. Nga ana tjetër një defekt në transformatorin e nënstacionit të Korçës ka lënë pa energji elektrike prej mbrëmjes së të hënës…

Details

Bora e ngricat shkaktojnë probleme në Korçë

Reshjet e borës dhe ngricat në qarkun e Korçës kanë krijuar vështirësi në lëvizjen e mjeteve.

Rrugët nacionale janë të hapura dhe mjetet qarkullojnë pa zinxhirë, por ka prezencë akulli në disa segmente.

Në Dardhë raportohet mbi 25 cm borë, në Voskopojë 10 cm, ndërsa rrugët drejt këtyre destinacioneve turistike janë të qarkullueshme normalisht.

Krishtlindja, Janullatos mesazh popullit shqiptar

Kreu i besimit ortodoks, Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos, i është drejtuar me një mesazh gjithë popullit shqiptar. “Një pasiguri e përgjithshme, si re pluhuri bërthamor, është përhapur në mbarë shoqërinë e sotme, duke shkaktuar vështirësi shqetësuese në frymëmarrje” shkruan kryepeshkopi. “Shumë përpiqen të përballen me të duke akumuluar pasuri…

Details

Janë emra shumë të njohur të showbiz-it, këta djem nuk i “rezistojnë” dot Luanës

Kete te shtune ne “Shiko kush luan”, në lojën “Ndaje ose pije” moderatorja bukuroshe Luana Vjollca “u detyrua” nga stafi i saj të tregonte për publikun diçka tepër private të cilen se kishte treguar asnjëherë më parë. E gjendur përballë këtij vendimi, Luana na surprizoi me deklaratën e saj. Ajo tregoi se katër prej emrave…

Details

Koncerti festiv për Krishtlindjen në shesh, Veliaj: Më e mira për Tiranën është gjithmonë përpara!

Reshjet e shiut nuk ndalën qytetarët që të jenë të pranishëm në shesh për festimet. Festa nisi me tingujt muzikore të orkestrës frymore ku u luajtën partiturat hite të këngëve të Kërshëndellave (mes pjesëve: Noel, La Spangola, Sing –Sing, Feliz Navidad, Nata e qetë, Jingle Bang etj.). Teksa përshëndeti të pranishmit për Krishtlindjet, Kryebashkiaku Erion…

Details

Horoskopi i Krishtlindjeve

DASHI-Konfigurimi i mrekullueshëm i yjeve do zgjidhe çdo problem qe ju keni pasur me partnerit. Durimi do jete një tjetër pike e forte qe do ju ndihmoje ne këtë plan. Beqaret do jene te vëmendshëm ndaj flirteve te çdokujt dhe do pranojnë te dalin me ata qe do pëlqejnë me tepër. Ne planin financiar gjendja…

Details

E dini cila është kënga shqiptare më e dëgjuar në vitin 2018?

Këngët si: Noizy “Toto”, Elvana Gjata “Ku vajti”, Geasy Flori “Dashni me raki”, Butrint Imeri “Ma cherie”, Elvana Gjata “Mike”, Butrint Imeri “Alea”, Gjiko & Skerdi “Si Bugatti”, Xhensila Myrtezaj & Ardian Bujupi “Çika çika”, Dhurata Dora “Jake jake”, Mozzik ft Loredena “Bonnie&Clyde”, Rina ft Sinboy “Gigi”, Ledri Vula “Princess Diana”, Dafina Zeqiri & Lumi…

Details

Nusja 20-vjeçe akuzon vjehrrin për përdhunim, përfundon vetë në qeli

Një 20-vjeçare është dënuar me 11 ditë burgim nga Gjykata e Tiranës, pasi është shpallur fajtore për veprën penale të “Kallëzimit të rremë”. Shtetasja E.Tanushi kishte kallëzuar një vit më parë në Prokurori se vjehrri  ka kryer marrëdhënie seksuale me të, kundër vullnetit të saj. Ajo ka kallëzuar se dhuna është ushtruar duke e shantazhuar…

Details

Nis rehabilitimi i hyrjes së qytetit të Korçës

Në kuadër të projektit “Mirëmbajtje dhe Siguri Rrugore Bazuar në Rezultate”, financuar nga Banka Botërore kanë filluar punimet për Rehabilitimin e Kryqëzimit Kryesor në hyrje të Qytetit të Korçës rruga “Muzaka” Realizimi i këtij rrethrrotullimi do të përmirësojë ndjeshëm gjendjen teknike të rrugës, shikueshmërinë dhe qarkullimin e mjeteve në këtë nyje rrugore. Ndërhyrja parashikon ndërtimin…

Details

I shpëtojnë vdekjes, dy të rinjve shqiptarë u bie guri sipër makinës në Librazhd

Sikur të mos mjaftonte fakti që në Shqipëri mungon asfaltimi i rrugëve dhe sinjalistika, duhet shtuar këtu edhe mos sigurimi i rrëshqitjes së gurëve. Mjafton të kujtojmë tragjedinë e vjetshme në Lezhë, kur 3 pjesëtarë të një familjeje humbën jetën nga shembja e gurëve anash rrugës, për të thënë se sa alarmante është mos sigurimi…

Details

Arratisje si në filma, shqiptarët hidhen në kanal për ti shpëtuar policisë

Katër shqiptarë që sapo kishin kryer një vjedhje janë vendosur në ndjekje nga policia italiane. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e 22 dhjetorit, në orën 22.35. Patrulla konstatoi se mjeti tip Opel “Meriva” bënte një “ecje të parregullt” dhe kur drejtuesi shikon policinë ngadalëson shpejtësinë dhe Për këtë arsye, patrulla vendos që ta ndalojë dhe urdhëroi…

Details

Gjendet i vdekur, i zhveshur nudo, në dhomën e një hoteli, çfarë fshihet pas vdekjes misterioze të kreut të PS?

Ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të një statusi në facebook, ka publikuar mesazhin e mbërritur tek ai nga një qytetar i cili shkruan se Policia dhe Prokuroria po mbajnë të fshehta hetimet për vdekjen e kryetarit të Partisë Socialistë në Njësinë Administrative Lis në Mat. Sipas qytetarit Abdulla Cuka është gjetur i vdekur, i zhveshur…

Details

700 punonjës të shëndetësisë do t’i nënshtrohen provimit, ja cilat janë dokumentacionet që duhet ti keni me vete

Mjekët, farmacistët, stomatologët, e infermierët do t’i nënshtrohen provimit të shtetit për profesionet e mjekësisë deri në fund të janarit të 2019-ës. Testimi do të zhvillohet edhe për fizioterapistët, logopedistët, mamitë, teknikët e imazherisë dhe teknikët e laboratorit. ‘Gazeta Shqiptare’ zbardh sot emrat e 325 stomatologëve e 192 mamive që do të testohen si dhe…

Details

Peticion nga 51 pedagogë, një tjetër fakultet në mbështetje të protestës së studentëve

Pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe të Filologjisë në Universitetin e Tiranës kanë firmosur një peticion ku kërkojnë anulim të ligjit për Arsimin e Lartë. Në listën me 8 pika pedagogët kërkojnë abrogimin e ligjit për arsimin e lartë, garantimin e të drejtave të studentëve,  krijimin e një Këshilli Emergjence pranë Ministrisë së Arsimit për…

Details

Dënohet ne Itali për prostitucion, ja kush është emri i komisarit që u shkarkua sot nga detyra

I dënuar në Itali për prostitucion dhe dyshime për ryshfet, shkarkohet kreu i Policisë në Burgun e Peqinit. Kryekomisari Besnik Kaptelli, i cili mbante postin e shefit të Policisë së Burgut të Peqinit, mësohet se është shkarkuar nga detyra disa ditë më parë. Dyshohet se Kaptelli ka qenë i dënuar nga shteti italian për shfrytëzim…

Details

Festat kthejnë shqiptarët nga emigrimi, fluks i madh në kufi

Shqiptarët kthehen në Shqipëri për Krishtlindje dhe kjo ka sjellë fluks hyrjesh në pikat e kalimit kufitar në të gjithë vendin. Ja si paraqitet situata Kapshticë, Kakavijë dhe Durrës… Shqiptarët kthehen në Shqipëri për Krishtlindje dhe kjo ka sjellë fluks hyrjesh në pikat e kalimit kufitar në të gjithë vendin. Ja si paraqitet situata Kapshticë, Kakavijë dhe Durrës… Kapshticë Krishtlindjet kanë sjellë fluks dhe radhë të gjata…

Details

Ashley Graham pozon para pasqyrës e zhveshur

Në paqe me veten por mbi të gjitha me trupin e saj. Për të dhënë sërish një mesazh pozitiv për format e saj, modelja Ashley Graham ka zgjedhur një foto social në të cilën shfaqet plotësisht e zhveshur përpara pasqyrës. Modelja bukuroshe me forma të bëshme pozon në një selfie në backstage të konkursit te…

Details

”Monika nuk duhet besuar”

Monika nuk duhet besuar! Jane shume raste ne te cilat Monika Kryemadhi ka shitur dhe ka dhene voten e shqiptareve ne interesat e saj. Sic po ben edhe tani ne interesat e saj po mundohet te bashkohet me studentet. Kjo falje e shtirur e Kryemadhit nuk duhet besuar kurrsesi Politika po tenton me çdo mënyrë…

Details

INFORMACION NGA ARRSH

  Verifikimi në terren, ulet numri i objekteve që preken nga Unaza Autoriteti Rrugor Shqiptar, ALUIZNI, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, IKMT dhe Bashkia Tiranë kanë përmbyllur fazën finale të konstatimit në terren të objekteve që preken nga projekti i rehabilitimit të Unazës së Madhe të Tiranës, segmenti Pallati me Shigjeta – Sheshi…

Details

Shkrumbohet makina ne Gjirokaster

Një automjet është përfshirë nga flakët në Gjirokastër. Ngjarja ndodhi rreth orës 6 të mëngjesit të sotëm.

Makina tip ‘Citroen’  është shkrumbuar plotësisht pavarësisht ndërhyrjes së forcave zjarrfikëse.

Dyshohet te jete e qellimshme.

 

Eneda Tarifa me program te ri ne RTSh

Eneda Tarifa tregoi se nuk do të jetë më pjesë e “The Voice Kids”. Më anë të një postimi në Instagram këngëtarja dhe prezatuesja shqiptare deklaroi se do të largohet nga spektakli për t’u marrë me të tjera projekte ne karrieren e saj.     Dhe të rejat e saj Eneda na i tregoi sërish…

Details