Tentoi të hyjë në Gjermani si grek, të riut i ndodh e papritura kur…

Policia gjermane ka arrestuar një 24-vjeçar në aeroportin e Berlinit – Tegel me dukumente të rreme. Shqiptari provoi te hyje ne Gjermani me dokumente gjoja greke dhe vinte nga Londra,  njofton  agjecia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te Policisë Federale. Zyrtarët kontrolluan shqiptarin tek i cili u gjeten dokumentat e falsikuara. Një gjyqtar i Berlinit e dënoi…

Details

ARRSH jep njoftimin: Këto janë akset më problematike ku nuk mund të ecësh pa zinxhirë

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon për situatën e rrugëve pas reshjeve të borës që kanë mbuluar një pjesë të mirë të vendit. Sipas ARRSH në të gjitha akset kryesore të vendit që ka pasur reshje bore janë marrë të gjitha masat e nevojshme nga kontraktorët dhe kompanitë e mirëmbajtjes. Është bërë trajtimi me kripë dhe pastrimi…

Details

“Babi, po largohem. Të dua shumë…” Këto dhe të tjera fjalë ishin ato që Anxhelina i tha babait në frymën e saj të fundit

Më shumë sesa tronditëse qenë fjalët e fundit  të Anxhelina Petros, teksa po jepte frymën e fundit në duart e të atit. “Babi, po largohem. Të dua shumë, vazhdo të më godasësh!” Këtë rrëfim e ka bërë vetë vrasësi, babai i saj, në dëshminë e tij në Korfuz, njoftojnë mediat greke. Teksa tregoi arsyen pse e vrau,…

Details

Nisin punimet në autostradën Tiranë-Durrës, ja çfarë ndodhë me mjetet që qarkullojnë aty

Ashtu siç ishte paralajmëruar, ditën e sotme kanë nisur punimet në autostradën Tiranë-Durrës. ARRSH njoftoi dje se aktualisht ka nisur devijimi i qarkullimi të mjeteve, për shkak të punimeve të dy tombinove në segmentin rrugor (autostrada) Tiranë–Qafë Kashar. Në një lidhje direkte për ‘News24’ gazetari Erjon Skëndaj bëri me dije se punimet kanë nisur 200…

Details

Qafa e Qarrit, Qafë Thana, Qafa e Llogarasë, ARRSH jep informacionin e fundit për qarkullimin në këto zona

  Autoriteti Rrugor Shqiptar ka dhënë informacionin më të fundit për kalueshmërinë në akst rrugore kryesore të vendit. Sipas ARRSH, në të gjitha akset kryesore të vendit që ka pasur reshje bore janë marrë të gjitha masat e nevojshme nga kontraktorët dhe kompanitë e mirëmbajtjes. Është bërë trajtimi me kripë dhe pastrimi i rrugës nga…

Details

Këshilla e dietologëve për ushqimet pas festave: Si të eliminoni pasojat e abuzimit

Me mbarimin e festave kur dhe kemi abuzuar me ushqimin, mishin, ëmbëlsirat, por edhe me alkoolin duhet të ndalemi sado pak. Të gjitha këto përveçse përkthehen në shtim në peshë nga ana tjetër shndërrohen në vuajte për organizmin, organet të cilit nuk ishin mësuar të përpunonin këtë sasi ushqimi të mbingarkuar me kalori. ”Organet që…

Details

E vrau dhe varrosi prapa shtëpisë të bijën, si e fshehu per Policinë babai shqiptar ngjarjen: Ju lutem, më ndihmoni…

“Ju lutem, më ndihmoni të gjej fëmijën tim!” – Kjo ishte shprehja që përsëriti disa herë në Policinë greke, babai i Anxhelina Petros gjatë marrjes në pyetje, derisa në fund u dorëzua dhe pranoi se ai e kishte vrarë atë. Kur u intervistua, 52-vjeçari i kërkoi policisë së Korfuzit të bënte gjithçka për të gjetur…

Details

Ndërron jetë muzikanti i njohur

Muzikanti me famë botërore Daryl Dragon, ka ndërruar jetë në moshën 76 vjeçare pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. Ai njihet për hitet e tij “Love Will Keep Us Together” dhe “Do That to Me One More Time.” Në momentin që ka ndërruar jetë pranë saj ka qenë ish bashkëshortja e tij më të…

Details

Borë edhe në Tiranë !

TIRANE Mbi vendin tonë po mban mot i ftohtë dhe me reshje në pjesën më të madhe të vendit. Në një lidhje telefonike për News24, sinpotikania Adiola Bani nga Meteoalb u shpreh se ulja e temperaturave do vijojë edhe në ditët në vijim duke arritur në -13 gradë Celsius në disa vende.   Sa i…

Details

Shtypi 53-vjeçaren me makinë, motra e viktimës kërkon drejtësi: “Të bëjë burg saç i takon me ligj”

Historia e 54-vjeçares Pavlina Buçka, e cila humbi jetën në një aksident rrugor është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” të moderatores Evis Ahmeti. Familjarët e saj pretendojnë që gjykata ka favorizuar të riun që e aksidentoi dy vite më parë, teksa e ndjera po kalonte rrugën. Kjo nënë la pas tre…

Details

‘Kur isha fëmijë s’kisha këpucë’/ Talenti shqiptar tregon për jetën e vështirë që ka bërë

Mesfushori Elvis Rexhbecaj bëhet futbollist i radhës që refuzon Kombëtaren e Shqipërisë. Talenti shqiptar tashmë në moshën 21-vjeçare në një intervistë për ‘SportBuzzer’, ka rrëfyer se ndihet gjerman dhe ëndrra e tij është të veshë fanellën e “panzerave”. “Kur isha dy vjeç, kam ardhur në Gjermani me familjen time. Fillimisht jetonim në Brandenburg, me shumë…

Details

Babai monstër/ E varrosi prapa shtëpisë të bijën dhe shtirej para Policisë: Ju lutem, më ndihmoni ta gjej!

“Ju lutem, më ndihmoni të gjej fëmijën tim!” – Kjo ishte shprehja që përsëriti disa herë në Policinë greke, babai i Anxhelina Petros gjatë marrjes në pyetje, derisa në fund u dorëzua dhe pranoi se ai e kishte vrarë atë. Kur u intervistua, 52-vjeçari i kërkoi policisë së Korfuzit të bënte gjithçka për të gjetur…

Details

Historia rrëqethse e 13-vjeçarit të cilin skamja e detyroi të bëhej hajdut: “S’dua të shoh familjen time të thotë se s’kemi ushqime për të ngrënë”

Shumë fëmijë e kaluan mbrëmjen e Vitit të Ri në tryeza të gëzueshme e të bollshme. Me mijëra të tjerë janë të rrethuar nga lodrat që kanë ëndërruar. Por, kjo nuk është një histori për fëmijë të lumtur. Kjo është historia e trishtueshme e Denisit, djaloshit 13-vjeçar, të cilin skamja e detyron të vjedhë ushqime…

Details

Festimet në Tiranë, bëjnë “zhurmë“ në mediet ndërkombëtare

Tirana e priti ndërrimin e viteve, kur akrepat e orës shënuan 00:00, me fishekzjarret shumëngjyrëshe që shkëlqyen në qiell dhe me një koncert madhështor në sheshin “Skënderbej”, ashtu siç është bërë traditë tashmë çdo vit nga Bashkia e Tiranës. Kjo ka tërhequr vëmendjen edhe të medieve ndërkombëtare, të cilat i kanë bërë jehonë Tiranës, duke…

Details

“Nuk kishim asnjëherë siguri a do të dilnim të gjallë nga burgu“ , rrëqeth me dëshmin e tij i burgosuri në Qafë Bari

Arkiva Online e Viktimave të Komunizmit/ “Nga më të rëndat, sinqerisht. Nuk kishte dënim fizik, por ishte dënimi psikologjik. Kishin rekrutuar të burgosur politik të dobët nga karakteri. Kjo është e tmerrshme. Ne nuk kishim asnjë siguri në do dilnim të gjallë ndonjëherë apo s’do dilnim të gjallë“. Baftjar Shemaj rrëfen vitet e burgut në Ballsh…

Details

Bora mbulon Llogaranë, mjetet borëpastruese prezente edhe natën

Ka filluar bora dhe në Llogara Kompania e mirëmbajtjes është në gadishmëri, mjetet borëpastruese janë prezente dhe do të punojnë gjatë gjithë natës për të parandaluar bllokimin e rrugës. Momentalisht rruga është e hapur dhe nuk ka probleme për qarkullimin e mjeteve . Drejtuesit e mjeteve të tregohen te kujdesshëm, të respektojnë sinjalistikën rrugore dhe…

Details

Bora mbulon rrugët e Shqipërisë, ARRSH në gatishmëri

Në të gjitha akset kryesore të vendit që ka pasur reshje bore janë marrë të gjitha masat e nevojshme nga kontraktorët dhe është bërë kriposja dhe pastrimi i rrugës nga bora. Rrugët që rekomandohet që kalimi të bëhet me zinxhir janë: Qarku i Korçës (Boboshticë-Dardhë, Korçë Voskopojë, Korçë-Ersekë, Liqenas-Doganë Goricë), Qarku i Kukësit (Lusen-Domej). Në…

Details

Dhe pak muaj na ndajnë nga finalizimi, shikoni si duket “Arena Kombëtare” me pamje nga lart

“Arena Kombëtare” është stadiumi modern që po ndërtohet në kryeqytetin tonë. Një investim shumë i madh është bërë për të dhe mesa duket ja ka vlejtur. Si FIFA ashtu edhe UEFA, në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Futbollit dhe qeverinë, kanë dhënë kontributin e tyre në ndërtimin e këtij stadiumi modern. Ky impiant mund edhe…

Details

Festat/ Këshillat e blogeres së seksit: Ja disa nga alternativat e dhuratave të cilat mund t’ia jepnim partnerit

Festat kanë qenë fokusi i emisionit “Fol me psikologen” në këtë episod të fundit të tij për vitin 2018. Psikologia Ervisa Lula ka përzgjedhur si të ftuarën e saj gazetaren dhe blogeren e seksit Zhaklin Lekatarin, si personazhi i cili bëri më shumë zhurmë gjatë këtij viti. Lekatari thotë se gjatë këtyre ditëve duhet të…

Details

‘Artan Cuku, ti do vdesësh‘, ja çfarë shkruhej në muret e qelisë së vrasësit Bledar Jambellit

Pas thuajse një viti në kërkim, këtë të hënë policia njoftoi se ka kapur më në fund personin që kishte porositur vrasjen e ish komisarit të policisë Artan Cuku. Në pranga në Athinë të Greqisë ka rënë Bledar Jambelli, personi i cili kishte paguar Mikel Shallarin për të vrarë ish komisarin e policisë. Por si…

Details

Vizita në Spitalin e Traumës, Manastirliu: Përforcim shërbimit mjekësor gjatë ditëve të festave

“Shërbim i përforcuar me ekipe mjekësore gjatë ditëve të festave dhe autoambulancë në sheshet kryesore të qyteteve, për të garantuar shërbim të shpejtë në rast të urgjencave mjekësore dhe më shumë siguri për qytetarët”. Deklarata u bë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, gjatë takimit me ekipin e urgjencës së Spitalit Universitar…

Details

Policia apel qytetarëve: “Kujdes para e pas ndërrimit të viteve”

Rrugorët e kryeqytetit në vigjilje të festës së ndërrimit të viteve kanë shtuar patrullimet me përzgjedhje në të gjitha rrugët e qytetit. Policia ben me dije se synon konstatimin e shkeljeve që mbeten rrezik potencial për sigurinë rrugore, si dhe do jenë të angazhuar me shërbime të përforcuara gjatë gjithë kohës, me qëllim parandalimin e…

Details

Mercedesi përplas invalidin në Shkodër, i moshuari për më shumë se 30 minuta i shtrirë në tokë

Një aksident i rëndë është shënuar sot në Shkodër, teksa një invalid që udhëtonte me motorin enkas të tij është përplasur nga një mjet tip “Mercedes Benz”. Fakti më i rëndë në këtë përplasje është se ambulanca nuk duket askund dhe i moshuari është në gjendje kritike i shtrirë përtokë në këtë të ftohtë. Një…

Details

Besëtytnitë e çuditshme të 31 dhjetorit për një vit të suksesshëm! Po ju a i bëni?

Shumë prej nesh besojnë në rituale ose supersticione të trashëguara apo të dëgjuara për ta pritur Vitin e Ri sa më mbarë. Në vende të ndryshme të botës, Viti i Ri pritet me rituale të ndryshme, në mënyrë që të jetë më i suksesshëm. Italianët kanë shumë rite dhe janë shumë supersticiozë. Ata kanë thjerrëzat…

Details

U zgjodh ministër i Jashtëm, por çfarë thotë për Gent Cakaj profesori i tij

Blerim Latifi, filozof, pedagog dhe analist i njohur nga Kosova ka komentuar zgjedhjen e Gent Cakaj, ish-student i tij, si ministër i Jashtëm i Shqipërisë. Latifi thotë se Genti është një mendje brilante. Latifi thekson se Cakaj do japë kontribut edhe në politikë.   “Gentin e kam pasur student në Departamentin e Filozofisë. Studentë si…

Details

Zbardhet vrasja që muaj më parë tronditi Tiranën, arrestohet porositësi që eleminoi komisarin Cuku

Pas më shumë se 20 muaj nga vrasja e komisar Artan Cuku, është kapur porositësi i asaj vrasje që tronditi Tiranën. Policia e Shtetit njofton zyrtarisht se falë bashkëpunimit ndërkombëtar, ka rënë në praga i dyshuari kryesor për porositjen e vrasjes së ish-oficerit të lartë të Policisë Artan Cuku. Në kuadër të shkëmbimit të informacioneve me zyrat…

Details

Të qeshura me shpirt, Bes Kallakut i ndodh e papritura në emision dhe ju do të shkriheni së qeshuri ashtu si KIMIKATI! [VIDEO]

Ndodhin edhe gjëra të tilla! Kjo situatë ndoshta do ju bëjë të qeshni më shumë se çdo batutë e Besit. Gjatë emisionit të sotëm të “E diela shqiptare”, Ardit Gjebrea vendosi të fusë në trasmetim një sekuencë të Bes Kallakut, Erion Isait dhe Olsi Bylykut duke shkaktuar të qeshura pafund. Besi kishte pasur një problem alergjik…

Details

Shpresë për euron, kursi i këmbimit për ditën e fundit të 2018

Banka e Shqipërisë zbaton një regjim të lirë të kursit të këmbimit. Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë. Pa cenuar regjimin…

Details

Ngrica dhe shi, ja sa shkojnë temperaturat në ditën e fundit të vitit 2018

Sipas MeteoAlb kthjellime dhe vranësira të herë pas-hershme dominojnë të gjithë territorin gjatë orëve të para të ditës. Më të dendura paraqiten në zonat malore, të cilat do të gjenerojnë dhe reshje të izoluara dëbore. Pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim të kushteve të motit, ku kthjellimet do të jenë dominante. Temperaturat e ajrit bie lehtë…

Details

ARRSH Raport Vjetor 2018

ARRSH RAPORT VJETOR 2018 Realizimi i objektivave gjatë viti 2018 dhe vijueshmëria e projekteve të nisura në 2019-n. Autoriteti Rrugor Shqiptar në përmbushje të misionit të tij për administrimin e rrjetit rrugor kombëtar gjatë vitit 2018 ka vijuar punën në disa drejtime: ➢ Ne permbylljen e kontratave te lidhura shume kohe me pare qe kane…

Details

Ami dhe Ermali publikojnë pamjet e veçanta, takimi i parë mes Joelit dhe motrës së porsalindur

Ata janë të dy moderatorë dhe shumë të njohur për publikun shqiptar. Lajmet për ta përbëjnë gjithnjë interes, por edhe pse janë përpjekur ta mbajnë larg syve të publikut jetën private, mbrëmjen e sotme, Amarda Toska dhe Ermal Mamaqi nuk janë kursyer me pamjet dhe rrëfimet nga jeta private. Toska ishte e ftuar në emisionin…

Details

ARRSH njoftim me rëndësi, nga data 4 Janar nisin punimet në autostradë. Si devijon trafiku

Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia e Qarkullimit Rrugor informojnë median dhe opinionin publik se duke nisur nga data 4 Janar 2019 ora 05:00 në mëngjes, në kuadër të projektit të mirëmbajtjes me performancë të Bankës Botërore do të fillojë ndërhyrja emergjente për përmirësimin e situatës së përmbytjeve me ndërtimin e dy (2) tombinove në segmentin…

Details

Aksidentohet rëndë familja shqiptare

Një familje shqiptare, burrë e grua dhe djali i tyre 6 -vjeçar, kanë pësuar një aksident të rëndë rrugor sot në mëngjes, pak pas orës 9:15 përgjatë rrugës Prati. Përplasja e forte mes dy makinave ka sjellë tre të plagosur rëndë, familjen e re që u bë copë pas një muri. Burri 38 vjeç, shqiptar me banim në Santorso dhe…

Details

Kardiokirurgjia këtë vit thyen rekord në QSUT, prekës ky mesazh

Shërbimi i kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë ka mbyllur një vit të suksesshëm përgjatë 2018. Sipas të dhënave, bluzat e bardha kanë kryer gjithsej 865 operacione në zemër, ndërsa shkalla e vdekshmërisë ka qenë në dy pikë përqindjeje. Ky numër operacionesh konsiderohet si rekord nga mjekët e kësaj qendre. “Sherbimi i kardiokirurgjise QSUT…

Details

Paska patur akoma?! Zbulohen 6 këngë të panjohura të Tefta Tashko Koços

Muzeu Kombëtar i Arsimit “Mësonjëtorja e Parë Shqipe” në Korçë e ka mbyllur këtë vit me një suprizë: ka transmetuar 6 këngë të panjohura të Tefta tashko koços, për herë të parë. Muzeu publikon fotot, që tregojnë aktivitetin e mbajtur këtë të shtunë, kushtuar artistes Tefta Tashko Koço, momentin kur të pranishmit po dëgjonin për herë të parë, gjashtë këngët e panjohura të saj, transmetuar në gramafon…

Details

Këto janë 4 gabimet që nuk duhet ti bëni, nëse doni që romanca në një lidhje të mos përfundojë

Kur vjen puna tek marrëdhëniet mes dy partnerëve asnjë herë nuk ka një recetë të gatshme drejt lumturisë dhe suksesit. Por, psikologu John Gottman mund të tregojë shenjat të cilat tregojnë se një marrëdhënie është drejt fundit. Sipas tij, nëse i bëni veprimet e listuara  më poshtë me shumë mundësi romanca juaj do përfundojë me një fund…

Details

Rritja e kostos së jetesës, tarifat e larta, ky është vendi ku vajzat po i drejtohen prostitucionit për të paguar shkollën

Vajzat në Britaninë e Madhe po i drejtohen prostitucionit si një alternativë për të paguar shpenzimet e larta të shkollimit. Britanikja, The Independent, shkruan se numri i studenteve që zgjedhin të bëhen punonjëse seksi për të paguar tarifat e studimit është gjithnjë e në rritje. Rritja e kostos së jetesës, tarifat e larta të studimeve…

Details