Temperaturat e ulëta një problem edhe për automjetin tuaj? Ja si të veproni për ti shmangur këto probleme

Temperaturat e ulëta të këtyre ditëve për shkak të rrymave polare që kanë mbërthyer vendin tonë, ndikojnë edhe në automjetin tuaj duke iu shkaktuar probleme. Kur dilni nga shtëpia herët në mëngjes, ekziston mundësia që automjeti të mos ju ndizet, të ketë ngrirë apo edhe të mos ju hapen dyert për shkak të shtresës së…

Details

Protesta studentore/ Reagon Rama: “Askush të mos paguaj më shumë se 50%”

Ka reaguar në rrjetin social Twitter kryeministri Edi Rama, i cili nuk ka ngurruar të quajë protestën studentore një “shfaqje rrugore të brutalitetit të injorancës”. Statusi i Ramës i referohet mbylljes së dyerve të fakulteteve, të cilën e quan dhunë dhe me gjasë kjo gjuhë e kryeministrit bëhet për të legjitimuar edhe prezencën e policisë nëpër ambientet universitare.…

Details

Shqipëria një vend pa të kaluar, institucionet nuk dorëzojnë dokumentacionet për t’u arkivuar

Shqipëria rrezikon të mbetet një vend pa të kaluar për aq kohë sa shumica e institucioneve që duhet të dorëzojnë dokumentacionin për t’u arkivuar pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave nuk e bëjnë prej mesatarisht më shumë se dy dekadash. Një auditim i Kontollit të Lartë të Shtetit në Arkivën e Shtetit nxjerr në pah…

Details

Shitet gazeta MAPO, ja kush e blen

Themeluesi i gazetës “Mapo”, Henri Çili, ka njoftuar shitjen e kësaj gazete dhe të gjitha botimeve që mbajnë logon MAPO. “Nga sot gazeta MAPO dhe botimet e tjera MAPO shkojnë drejt një projekti të ri menaxherial, drejt një forme të re të organizimit juridik dhe sigurisht drejt një pronësie të re” shkruan Cili përmes një…

Details

Mohoi të ishte në një lidhje, zbulohet i dashuri i Taynës që të gjithë e njihni

Disa ditë më parë, reperja e njohur Tayna foli për herë të parë në një intervistë për “Prive” për jetën e saj private. Ajo deklaroi se nuk është e lidhur, megjithatë burime për “Arbresh.info” kanë treguar se reperja është në një lidhje me tekstshkruesin dhe drejtuesin e klipeve të “Redbox”, Valon Azirin. Valoni është i…

Details

Jetonin në një pikë karburanti por pronari u kërkon të largohen, familjarët bëjnë thirrje: Jemi me sytë…

Këto ditë të ftohta për disa familje janë tepër të vështira. I tillë është rasti i familjes Kollçinaku në fshatin Sheqeras të Korçës. Para 10 vitesh, një pkujdesi me bombolën e gazit ja bëri shtëpinë shkrumb e hi. Streha e tyre aktuale është një pikë furnizimi me karburant, raporton Balkanweb.  Sikur të mos mjaftonte kjo, prej 5…

Details

Temperaturat e ulëta, mjekët: Virusi i gripit në vendin tonë nuk është izoluar…

Temperaturat e ulëta të këtyre ditëve kanë rritur numrin e pacientëve të prekur nga viroza apo gjendje gripale, siç preferojnë ta quajnë mjekët. Por, ndryshe nga virozat e mëparshme, këto ditë qytetarët janë paraqitur te mjeku me simptoma të shtuara, që shpesh japin edhe komplikacione. Megjithatë, për sa kohë që Instituti i Shëndetit Publik nuk…

Details

Moti i keq nxjerr jashtë funksionit linjat elektrike, Fushë Kruja dhe zonat përreth saj ngelen 8 orë pa drita

Fushë-Kruja dhe zonat përreth saj rezultojnë prej tetë orësh pa energji elektrike, për shkak të daljes jashtë funksionit të linjave elektrike nga era. Fushë-Kruja dhe zonat përreth saj janë prej tetë orësh pa energji elektrike, për shkak të difekteve të shkaktuara në shtylla nga intensiteti i erës. Report Tv raporton se era e fortë ka këputur…

Details

Krimet e Rënda zbardhin të tjera përgjime për Habliajt: Më mori në telefon polici që më sqaroi …

të tjera përgjime, biseda mes të pandehurve janë zbardhur rreth dosjes Habliaj, nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Në një përgjimin që mban datën 6 maj 2015, të pandehurit flasin për peshkarexhën “Fatima”, në pronësi të Rosario Gulianos dhe Giuseppe Gracos.  Në dosje thuhet se peshkarexha ka ndaluar në Porto Romano dhe në të ndodhen Rosario Gulianos, Giuseppe Gracos dhe Moisi Habilaj, si edhe…

Details

Përdoreni qumështin me mjaltë çdo mëngjes dhe do të mahniteni nga rezultati!

Kombinimi i mjaltit dhe i qumështit ndonjëherë përdoret në ushqim, por edhe në kozmetikë, gjë që flet mjaftueshëm për vlerat, por edhe për bashkimin ideal të këtyre dy përbërësve. Kujdesi për lëkurën Edhe mjalti, edhe qumështi kanë veçori antimikrobike. Kjo veçori bëhet edhe më e mirë kur këta dy përbërës përzihen. Shumë mjete për pastrimin…

Details

E trishtë/ Ish-bashkëshorti nuk pranon atësinë e të birit, 41-vjeçare kërkon pension për djalin

Historia e një nënë 41-vjeçare është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” të moderatores Evis Ahmeti. Gruaja nga Gjirokastra pretendon se prej vitesh nuk ka përfituar pension ushqimor që babai  fëmijës duhet t’i jepte për djalin i cili sot është 13 vjeç, ndërsa ish bashkëjetuesi i saj nga ana tjetër  nuk pranon…

Details

Zëri i Amerikës: Krijimi i Prokurorisë speciale në Shqipëri hap rrugën për krijimin e Byrosë kombëtare të hetimit

Në Shqipëri, Këshilli i Lartë i Prokurorisë hapi sot garën për anëtarët e Prokurorisë speciale, (SPAK) e cila së bashku me Gjykatën speciale do të ketë si objektiv korrupsionin e zyrtarëve të lartë dhe krimin e organizuar. Prokuroria speciale do të përbëhet nga 15 anëtarë, të cilët do të duhet të plotësojnë një sërë kriteresh…

Details

Rikonstruktohet shkolla ‘Ismail Qemali’, Veliaj: Do të hidhen themelet edhe për 17 shkolla të reja

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte për të inspektuar në gjimnazin e Tiranës”Ismail Qemali”, ku ka përfunduar puna për rikonstruksionin e plotë të ambienteve në këtë shkollë,ndërsa u shpreh se përgjatë vitit 2019 në kryeqytet do të nisë edhe ndërtimi  i 17 shkollave të reja, si edhe do të ulet numri i nxënësve në klasa. Këtë fillim viti një prej shkollave ikonë të Tiranës,…

Details

Policia Rrugore thirrje shoferëve: Mungojmë fizikisht, por nëse nxitoni…

Policia Rrugore e Tiranës vijon patrullimet për evidentimin e shkeljeve të rregullave të qarkullimit rrugor që jane rrezik dhe shqetësim i përditshëm për qytetarët. Duke postuar nje video me ndeshkimin e shkelesve te rregullave te qarkullimit ne Tirane, policia ben apel per te treguar kujdes. “Edhe pse mendoni se mungon fizikisht 👮‍♀, ju sigurojmë se nëse…

Details

Hidhet në erë shtylla e tensionit të lartë në Fushë Krujë, në rrezik 50% e furnizimit të vendit me energji elektrike

Një shtyllë e tensionit të lartëTiranë2-Podgoricë ka rënë pre e një shpërthimi tritoli. Policia deklaron se nuk dihet se kur ka ndodhur ky sulm. Shperthimi ka demtuar një nga kater këmbët e shtyllës. Fushë Krujë– Një shtyllë e tensionit të lartë Tiranë2-Podgoricë, nga e cila kalon 50% e konsumit energjitik në të gjithë vendin, ka rënë pre…

Details

Siguria ushqimore, AKU monitorim në të gjithë vendin: Nga analizat e bëra rezulton se…

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) gjatë javës që lamë pas, dhe që përkoi me festat e fundvitit, ka monitoruar intensivisht tregjet në tw gjithë vendin duke garantuar siguri ushqimore në çdo produkt që tregtohet në vend. Në kuadër të vijimit të kontrollit për garantimin e cilësisë dhe sigurisë ushimore Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) ka njoftuar…

Details

Burri i saj humb jetën në Afganistan, kur kontrollon laptopin e tij, gjen diçka që e la pa frymë!

Është shumë e trishtueshme të shohësh se për shkak të luftërave, shumë ushtarë që i shërbejnë popullit të tyre humbasin jetën, duke lënë familjet e tyre në mëshirën e dëshpërimit dhe pafuqisë, shkruan ShkodraNews. Edhe më e trishtë është kur ka fëmijë, të cilët kurrë nuk do të jenë me fat sa të rriten me…

Details

Vrau pa mëshirë gruan dhe kunatën në sy të fëmijëve, por cilat janë fjalët që Gazmend Musta tha në Gjykatë

Pasditen e dy janarit qyteti i Ballshit u trondit, pasi  Gazmend Musta vrau për motive të dobëta gruan dhe kunatën e tij. Krimi makabër ndodhi në prani të dy fëmijëve të mitur të çiftit. Gentiana dhe Merisa Caushi u vranë pa mëshirë, pasi  Gazmend Musta nuk kishte dashur që gruaja e tij të Gentiana të shkonte tek prindërit e saj. Në Gjykatë,…

Details

Mosha është thjesht një numër, këtë gjë na i ka vërtetuar më së miri këngëtarja me këto super foto

Këngëtarja e famshme Mariah Carey ka treguar linjat e saj me bikini këtë të premte, teksa po pushonte në resortin e saj luksoz në “Saint Barthelemy” të Gustavias. 49-vjeçarja shfaqet me unazë dhe byzylykë të shndritshëm teksa ka dalë nga pishina. Edhe pse është afër të 50-ave, këngëtarja na vërteton më së miri se mosha është thjesht…

Details

Ja çfarë ndodh kur të gjithë duan të bëhen si Kim Kardashian, këngëtares i dalin vithet jashtë kontrollit!!

Deri tani me shumë siguri duhet t’i keni parë fotot virale të Madonnës, që bënë “namin” në rrjetet sociale. Pas publikimit të imazheve, të gjithë i mundonte një pyetje e vetme: A ka vendosur këngëtarja 60-vjeçare implante në të pasme apo jo? Sigurisht që, nëse i ka vendosur apo jo, kjo nuk është puna jonë dhe…

Details

Disa ikin të tjerë vijnë, Meta le “pezull” dekretimin e 5 emrave që nuk janë deputetë

Krahas firmes ne dekretet per shkarkimin e ministrave qe Rama largoi nga kabineti i tij qeverises, Presidenti Meta ka firmosur kete paradite edhe disa nga dekretet per emerimin e ministrave te rinj. Keshtu, i pari i shtetit ka dekretuar emerimin e ministres se Shtetit per Marredheniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka dekretuar Erion Bracen si…

Details

Firmosi dekretin e të gjithë ministrave përveç njërit, ja kë shpëtoi Meta nga shkarkimi

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka vendosur miratimin e kërkesës së kryeministrit për shkarkimin e 6 ministrave dhe zv/kryeministres Senida Mesi. Me dekrete të veçanta, presidenti Meta ka vendosur shkarkimin e Damian Gjiknurit, Senida Mesit, Lindita Nikollës, Arben Ahmetaj, Sonila Qato, Mirela Kumbaros dhe Niko Peleshit. Por burime nga Presidenca kanë bërë të ditur se…

Details

Në mbështetje të protestës kundër abuzimit seksul, protestuesja nxit trazira duke hequr pantallonat para policëve

Një aktiviste e Antifa-s ka vënë në siklet policët, që ishin duke ruajtur rendin në një protestë në Oregon. Ajo është filmuar ndërsa ulte pantallonat dhe drejtonte të pasmet e saja të zbuluara përballë oficerëve, të cilët janë parë teksa kthenin sytë në anën tjetër. Ajo vazhdonte të bënte gjeste të pahijshme përballë policëve derisa…

Details

E kishim pritur prej kohësh një bashkëpunim si ky dhe më në fund po vjen. Era Istrefi së shpejti do të këndojë me…

Era Istrafi bëri bujë të madhe me këngën ‘Bon Bon’, ku e nisi mbarë duke krijuar kështu mundësi të mëdha, për të vazhduar karrierën e saj jashtë kufijve shqiptarë dhe deri tani ja ka dalë mbanë më së miri. Mirëpo fansat e saj kanë kohë që presin një bashkëpunim me motrën e saj, Nora Istrefin…

Details

Rama çon emrat e ministrave të rinj tek Meta, pritet dekretimi

Pak ditë pas ndryshimeve në kabinetin qeveritar Rama II, propozimet kanë shkuar dje në Presidencë, në pritje të dekretimit. Presidenti Meta ka një javë kohë për të dekretuar 8 ministrat e rinj dhe njëherësh edhe zv.kryeministrin Braçe. Ndryshimet në qeveri u prezantuan nga kryeministri Edi Rama më 28 dhjetor në Asamblenë Kombëtare. Nuk dihet nëse presidenti do të ketë kundërshti për…

Details

Rrugët të mbushura me akull e ngrica, ARRSH tregon akset më problematike

Temperaturat e ulëta kanë ‘pushtuar’ pothuajse gjithë vendin. Autoriteti Rrugor Shqiptar ka bërë një bilanc të situatës në disa rrethe të vendit, ku në disa akse rrugore paraqiten vështirësi. NJOFTIMI I ARRSH Në Rajonin Verior Shkoder: Nuk ka pasur reshje gjate natës, temperaturat shumë të ulëta, të cilat kanë shkaktuar prezencën e akullit në rrugë.…

Details

E frikshme por e vërtetë, ky është numri i aborteve në Shqipëri në pesë vitet e fundit!

Në vendin tonë aborti u bë i ligjshëm në dhjetor të vitit 1995. Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, vetëm në 5 vitet e fundit në Shqipëri janë kryer më shumë se 29 mijë aborte. Nga ana tjetër specialistët shprehen se aboret kanë pasur  ndikim edhe në ekonomi. Ndërsa sociologu, Gëzim Tushi ka thënë se…

Details

Dëshironi që rrobat tuaja të mbajnë aromë të mirë pas larjes por jo gjithmonë ja dilni? Ja cilat janë gabimet që nuk duhet ti bëni në larjen e tyre

Mund ta keni vënë re që edhe pas larjes disa prej rrobave mbajnë aromë të pakëndshme. Kjo padyshim është shumë irrituese dhe shpesh mund t’ia vëmë fajin detergjentit. Disa prej arsyeve Temperatura tepër e lartë e ujit Rrobat do të ruajnë formën dhe ngjyrën e vet dhe do të shpenzohen më ngadalë nëse i lani…

Details

Nga kuzhina e djallit kthehet në një kuzhinë propozimesh, Renato i propozon i ulur në gjunjë ish-konkurentes: Nuk e lë të ikë…

Mbrëmjen e djeshme ishte nata finale e spektaklit të gatimit “Hell’s Kitchen”. E për të gjithë ju që e keni humbur puntatën finale, ajo ishte edhe me disa doza romantizmi. Si ndihmës të dy shefave të rinj, në kuzhinën e “Hell’s Kitchen” u rikthyen gjashtë ish-konkurrentë, ndër të cilët edhe Ani. Shef Renato Mekolli u…

Details

Pajisja me karta ID e 1.4 milionë shtetasve që u skadojnë në 2019, ja ç’duhet të dini

Përse skadojnë në këtë periudhë rreth 1.4 milionë karta identiteti? Flet Drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj, i cili shpjegon situaten dhe thote se çdo qytetar, për të bërë të mundur pajisjen me dokumentin e ri të identitetit, ID kartën në rastin konkret, mund të paraqitet pranë sporteleve të kompanisë koncesionare “Aleat” dhe mund të…

Details

Zgjedhjet lokale/ Ja deri kur është afati i partive për të dorëzuar emrat për kryebashkiakë

Edhe pse situata nuk duket plotësisht e qartë dhe opozita nuk e ka fokusin e saj tek zgjedhjet lokale Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur përgatitjet dhe po ashtu apelet drejtuar partive politike për zgjedhjet e 30 qershorit. Zëdhënësja e KQZ-së, Drilona Hoxhaj iu bëri thirrje partive që të regjistrohen në këtë proces. Afati për…

Details

I kërkoi që të hapte kasafortën, recepsionistja bën për “ujë të ftohtë” hajdutin që e sulmoi

Autoritetet në Florida janë vënë në kërkim të një hajduti që tentoi të vidhte para në një hotel në Davie. Sipas raportimit të mediave vendase, tentativa për grabitje ndodhi rreth orës katër të mëngjesit në Woodspring Suites ndërsa recepsionistja që ndodhej në turn bëri rezistencë. Në videon, e marrë nga kamerat e sigurisë, shihet një…

Details

E rënduar gjendja në Llogara, ARRSH njofton: Në punë janë 3 borëpastruese dhe 1 fadromë

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se sasia e reshjeve të borës në Llogara është e intensive, në punë janë 3 borëpastruese dhe 1 fadromë. Drejtuesit e mjeteve që duhet ta përshkojnë këtë rrugë duhet t’i kenë vendosur me patjetër gomat e dimrit dhe zinxhirët në të kundër kalimi është i pamundur dhe nuk do të lejohet lëvizja…

Details

Shqiptarja nxjerr virgjërinë në shitje, i vijnë 6500 oferta shokuese: “Më duhen 2 javë të të ç’virgjëroj ose ndryshe…”

Së fundmi, emisioni investigativ “BOOM” ka trajtuar një çështje shumë delikate, ku ka infiltruar një vajzë që të nxirrte një njoftim se kërkonte të shiste virgjërinë e saj. “Jam një vajzë 22 vjeç. Deri tani nuk kam takuar shpirtin binjak dhe kam vendosur të shes virgjërinë. Për detaje më kontaktoni në këtë numër telefoni”, ka…

Details

Klasat e familjeve/ Nga mjerimi i të varfërve deri te luksi i të pasurve, për çfarë i shpenzojnë shqiptarët paratë

Fjala e urtë popullore thotë se duhet t’i shtrijmë këmbët sa kemi jorganin. Sa më të ulëta janë të ardhurat e një familje, aq më pak mundësi kanë të shpenzojnë për gjëra që konsiderohen luks, pasi më e domosdoshmja është sigurimi i nevojave bazë të të ushqyerit dhe strehuarit. Sipas Anketës së Buxhetit të Familjes,…

Details

Viti i Ri vjen me ndryshime edhe në Policinë e Shtetit, paralajmërohen edhe drejtorët e qarqeve

Policia e Shtetit ka pësuar ndryshime me fillimin e vitit të ri 2019 në radhët e saj. Sipas burimeve zyrtare, Tonin Vocaj emërohet në postin e drejtorit të Departamentit të Policisë Kriminale, duke zëvendësuar kështu Eduard Merkajn. Merkaj do të kalojë tashmë si drejtor i Përgjithshëm i Kufirit. Ndërkohë, po të njëjtat burime theksuan për…

Details

Ajo është cilësuar si ‘Mësuesja e Vitit’ dhe jo vetëm aq, por kush është kjo shqiptare. Njihuni me të

Një listë me mësuesit më të mirë në botë po qarkullon në internet, ku në mesin e tyre renditet edhe një shqiptare. Lista është publikuar nga ‘Global teacher Prize 2019’ , dhe  në mesin e tyre figuron edhe Liljana Luani. Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 37 vite në arsim dhe më herët…

Details

Premtimi i dhënë u mbajt. Taulant Balla surprizon familjen Buzani, pas 15 vitesh në barakë, tani me shtëpi të re

Pas 15 vitesh jetë në një barake, ku çfarë binte jashtë hynte brenda, familja Buzani në Çerçan të Librazhdit e nisi këtë vit të ri në shtëpinë e re. Shtëpia e familjes Buzani, Hotolisht. MIRËMËNGJES 😃E filluam vitin 2019 më të gëzuar në familjen Buzani, në Çerçan të Librazhdit, të cilët ky Vit i Ri…

Details