MJEKJA E URGJENCES, AURORA DOLLENBERG: GJERMANIA NIS VAKSINIMIN KUNDER COVID NE 1 JANAR 2021

INTERVISTE ME MJEKEN E URGJENCES  AURORA DOLLENBERG NE GJERMANI MBI VAKSINEN ANTI-COVID   -Dok. Aurora si paraqitet situata në Gjermani, keni hyrë në karantinë kombëtare?   Kemi një lockdown, që fillon nga dita e sotme dhe vazhdon deri në 10 janar për arsyen e rritjes në javën e fundit të të infektuarve dhe ezaurimit të kapaciteteve…

LUIGI BONAZZI EMEROHET NUNC APOSTOLIK NE SHQIPERI NGA PAPA FRANÇESKU

Shenjtëria e Tij, Papë Françesku, në përkujtimin Liturgjik të Virgjërës Mari të Loretos, ka emëruar për Nunc Apostolik në Shqipëri, Shkëlqesinë e Tij Imzot  Luigi Bonazzi (Luigj-i Bonaci), deri më tani Përfaqësues Papnor në Kanada. Sh. T. Imzot Bonazzi ka lindur në Gazzaniga (Bergamo) me 19 qershor 1948. Është shuguruar meshtar me 30 qershor të viti 1973…

GJENDET E MBYTUR NE LIQEN, NJE 53-VJEÇARE

Një 53 vjeçare është gjetur e mbytur nëliqenin e Banjës, në Gramsh. Trupi i pajetë i gruas është gjendur pranë fshatit Gjergjovin. Nga informacionet e para të policisë, bëhet e ditur se viktima është me inicialet L. Z dhe ende nuk dihen shkaqet e kësaj ngjarjeje të rëndë. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe po…

KRYEBASHKIAKU VELIAJ I JEP ÇELESAT E SHTEPISE SE RE FAMILJES SHABANAJ NE BALDUSHK.

Familja Shabanaj në Baldushk do ta festojë Vitin e Ri në shtëpinë e rindërtuar  Veliaj: “Bonus qiraje për çdo familje, derisa të marrin çelësat e shtëpisë së re; Jemi për çdo opsion për të garantuar votën e emigrantëve” Familja Shabanaj nga Baldushku la përfundimisht mbrapa një vit të vështirë, pas natës tragjike të 26 nëntorit…

Dardha zbardhet nga debora

Këtë të mërkurë  i gjithë vendi është mbërthyer nga moti I keq me reshje të dëndura shiu. Në zonat malore, reshjet janë në formën e dëborës. Dardha është zbardhur nga bora. Në  zona të caktuara reshjet kanë shkaktuar vështirësi edhe në qarkullimin e mjeteve. Ndërkohë që në zonat bregdetare ka pasur erë të fortë të…