MANASTIRLIU FLET PER VAKSINEN ANTICOVID

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në Ditën Botërore të Mbulimit Shëndetësor Universal Universal, inspektoi qendrën shëndetësore të Porto Romanos në periferi të Durrësit, ku deklaroi se, programi i 300 qendrave shëndetësore do të vijojë, për të siguruar aksesin e barabartë dhe shërbimet falas për të gjithë qytetarët. “Aksesi në shërbimin shëndetësor është…

KRYETARI I PD, LULZIM BASHA FLET PER 30-VJETORIN E THEMELIMIT TE PARTISE DEMOKRATIKE

FJALA PËRSHËNDETËSE E KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA, PËR 30-VJETORIN E THEMELIMIT TË PARTISË DEMOKRATIKE Te dashur miq, bashkëqyetarë kudo ku ndodheni, Të dashur demokrate dhe demokratë, Kjo është një ditë e shënuar jo vetëm për partinë tonë por për gjithë Shqipërinë. Sot shënojmë 30 vjetorin e lindjes së partisë sonë por edhe të fillimit…

SI TE SHMANGIM IRRITIMIN E LEKURES SE DUARVE

Janë të shumtë qytetarët që ankohen për irritim të lëkurës nga përdorimi I alkoolitdhe dizifektantët. Dermatologët këshillojnë si mund të shmanget ky problem. Covid-19 dhe rekomandimet për larjen e shpehstë të duarve dhe përdorimin e alkoolit dhe dezinfektantit ka shkkatuar iiritim të lëkurës .  Për këtë arsye mjekët dermatologë japin disa këshilla. Në rastet më…

INVESTIGIMI: FURRAT RREZIKOJNË SHËNDETIN E SHQIPTAREVE

  Bukë me proteina të ulëta dhe lagështi jashtë normave Shqiptarët renditen të parët në Evropë për konsumin e bukës. Pesë mostra buke të marra në furra të ndryshme dhe analizuara në laborator, rezultojnë jashtë standardeve dhe legjislacionit të detyrueshëm për bukën: Proteina të ulëta, lagështi jashtë normës. Ekspertët dhe mjekët japin alarmin për shëndetin…