E kërcënojnë me jetë vetëm sepse është mbipeshë, aktivistja tregon sesa krenare është për trupin e saj

Ndërkohë që shumë persona në rrjetet sociale promovojnë marka për bikini, marka të grimit apo palestra, Danielle Galvin po e përdor platformën e saj për qëllime të tjera. Danielle e ka vetëquajtur veten si “aktivistja e shëndoshë” dhe poston në llogarinë e saj në Instagram foto të sajat, në përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin rreth diskriminimit të njerëzve mbipeshë.…

Migrimi, një çështje që po shkakton grindje në Bashkimin Europian, ja kush i pranon migrantët

Të mërkurën 49 migrantë i lanë anijet e shpëtimit para Maltës. Por një zgjidhje e qëndrueshme europiane për shpërndarjen e refugjatëve nuk duket në horizont. Disa vende anëtare refuzojnë kategorikisht. Më shumë se dy javë u desh që vendet anëtare të BE-së të binin në ujdi për të shpërndarë 49 refugjatët në dy anijet e…

Moti i keq, Erion Veliaj thirrje banorëve të Tiranës: Nëse bashkëpunojmë, të gjithë do…

Për shkak të motit të keq dhe temperaturave të ulëta,që kanë përfshirë të gjithë vendin Kryebashkiaku Erion Veliaj u ka bërë  thirrje të gjithë banorëve të Tiranës që të jenë bashkëpunues dhe të kërkojnë ndihmën e strukturave bashkiake për çdo rast nevoje emergjente. Edhe pse prej ditwsh moti me reshjet e dendura tw shiu nw zonat e ulëta…

Reshjet e dëborës dhe ngricat, ja si paraqitet gjendja në Rrugën e Kombit

Temperaturat e ulëta dhe bora kanë krijuar vështirët qarkullimi në disa akse kombëtare. Më problematike paraqitet situata në akset rrugore në veri të vendit. Pavarësisht reshjeve të dendura të borës Rruga e Kombit, arteria më e rëndësishme rrugore e vendit është e kalueshme. Borëpastrueset ndodhen në terren dhe po punojnë me kapacitet të plotë për…

Kushtet e këqija atmosferike, mbyllen shkollat në të gjithë Shqipërinë

Thuajse në të gjithë Shqipërinë nuk zhvillohet mësim në shkolla. Sipas të dhënave zyrtare në shumicën e vendit, mësimi është ndërprerë, ndërsa në pjesën tjetër mësimi bëhet i reduktuar. Në 16 Drejtori dhe Zyra Arsimore si: Gjirokastër, Librazhd, Pukë, Tepelenë, Përmet, Kukës, Tropojë, Has, Dibër, Mat, Bulqizë, Korçë, Pogradec, Devoll, Mirditë dhe Malësi e Madhe,…

Qarku i Korçës mbetet problematik, ARRSH: Punohet për pastrimin dhe shpërndarjen e kripës, por qarkullimi kryhet me zinxhir në këto akse

Debora ka pushtuar vendin duke sjelle edhe problematikat e saj, por autoritetet jane ne kembe per te bere detyren e tyre. ARRSH ka dale serish sot me informacion dhe ben apel per te pasur kujdes ne oret e para te mengjesit sidomos: INFORMACIONI ME I FUNDIT: Në Rajonin Jugor Gjirokastër: Gjatë natës ka pasur reshje…

Unaza e re, Gjiknuri i përgjigjet “Zërit të Amerikës për “DH Albania”

Ministria e Infrastruktures dhe Energjise ka reaguar sot me urgjence kunder nje shkrimi te publikuar ne portalin Zeri i Amerikes, duke sqaruar te verteten lidhur me shoqerine DH Albania. Ja cfare shkruante nder te tjera Zeri i Amerikes: “Por informacionet e siguruara nga Zëri i Amerikës, dëshmojnë se institucionet shqiptare duket se janë vënë në shërbim…