Lexo Gjithashtu...

Shperndaj

GJOBITEN 254 QYTETARE PER MASKEN

Ndëshkohen me masë administrative 254 qytetarë që u konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse,…

Details

MJEKJA E URGJENCES, AURORA DOLLENBERG: GJERMANIA NIS VAKSINIMIN KUNDER COVID NE 1 JANAR 2021

INTERVISTE ME MJEKEN E URGJENCES  AURORA DOLLENBERG NE GJERMANI MBI VAKSINEN ANTI-COVID   -Dok. Aurora si paraqitet situata në Gjermani, keni hyrë në karantinë kombëtare?   Kemi një lockdown, që fillon nga dita e sotme dhe vazhdon deri në 10 janar për arsyen e rritjes në javën e fundit të të infektuarve dhe ezaurimit të kapaciteteve…

Details

GATI SPITALI I PARE RAJONAL NE ELBASAN PER COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se në “COVID5” ndodhen 81 shtretër si dhe të gjitha pajisjet e nevojshme për të trajtuar personat e prekur nga koronavirusi.  “Pamë të gjithë pavionet anti-Covid. Janë të gjitha shërbimet për të trajtuar qytetarët e infektuar. Janë 81 shtretër, që kanë infrastrukturën dhe pajisjet e nevojshme, në funksion të…

Details

SHKON NE 1016 TOTALI I VIKTIMAVE NGA COVID-19 NE SHQIPERI. 13 VIKTIMA VETEM NE 24 ORET E FUNDIT

13 persona kanë humbur jetë si pasojë e infektimimit me covid-19,  duke e cuar kështu në 1016 totalin e jetëve të humbura. Ndëkohe gjate 24 orëve të fundit janë kryer 2108 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 661 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 178 raste në Tiranë, 51 në Shkodër, 45…

Details

MANASTIRLIU INSPEKTON QENDREN E RE SHENDETESORE TE VAQARRIT: DERI TANI JANE VAKSINUAR 200 MIJE QYTETARE

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar qendrën e re shëndetësore në Vaqarr, ku sapo ka përfunduar rikonstruksioni i plotë, në kuadër të programit kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore. Ministrja e Shëndetësisë deklaroi se, megjithë situatën e vështirë të epidemisë, nuk është ndalur për asnjë moment programi kombëtar i rimëkëmbjes…

Details

SHKOLLAT ME SHUME PUSHIME PER FESTA. KUSHI: KETE VIT DO KEMI PUSHIME TE ZGJATURA NGA PANDEMIA

  Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi dhe Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla ishin në shkollën 9-vjeçare “Adem Krasniqi” në lagjen “Skënderbej” në Elbasan ku u interesuan për situatën në këtë shkollë dhe ecurinë e mësimit të kombinuar.  Ministrja Kushi mori mendimet e mësuesve dhe nxënësve për mësimin e kombinuar në…

Details

SHQIPTARET ANTIBIOTIK PA KRITER PER TE TRAJTUAR COVID. MJEKET: ESHTE E GABUAR

Shqiptarët po përdorin antibiotic të gjeneratës së katërt për të trajtuar koronavirusin, por ky është një gabim fatal. I këtij mendimi janë ekspertët shqiptarë që punojnë dhe jetojne në vende të ndryshme të botës. Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë e drejtuar nga mjekja Aurora Dollenberg me seli në Gjermani ka mbledhur në një konferencë…

Details

ARRESTOHET 37-VJEÇARI PEDOFIL NE TIRANE

  Një 37 vjeçar  që  përdorte një adresë fallco në internet për të ngacmuar të mitur ka rënë në prangat e Uniformave Blu të kryeqytetit. Sipas burimeve të policisë 37-vjeçari dyshohet  se ka ngacmuar fëmijë të mitur të huaj, nëpërmjet një profili të rremë që kishte krijuar në rrjetet sociale. Ai akuzohet për “Pornografi” pasi ngacmonte…

Details

MANASTIRLIU FLET PER VAKSINEN ANTICOVID

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në Ditën Botërore të Mbulimit Shëndetësor Universal Universal, inspektoi qendrën shëndetësore të Porto Romanos në periferi të Durrësit, ku deklaroi se, programi i 300 qendrave shëndetësore do të vijojë, për të siguruar aksesin e barabartë dhe shërbimet falas për të gjithë qytetarët. “Aksesi në shërbimin shëndetësor është…

Details

KRYETARI I PD, LULZIM BASHA FLET PER 30-VJETORIN E THEMELIMIT TE PARTISE DEMOKRATIKE

FJALA PËRSHËNDETËSE E KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA, PËR 30-VJETORIN E THEMELIMIT TË PARTISË DEMOKRATIKE Te dashur miq, bashkëqyetarë kudo ku ndodheni, Të dashur demokrate dhe demokratë, Kjo është një ditë e shënuar jo vetëm për partinë tonë por për gjithë Shqipërinë. Sot shënojmë 30 vjetorin e lindjes së partisë sonë por edhe të fillimit…

Details

SI TE SHMANGIM IRRITIMIN E LEKURES SE DUARVE

Janë të shumtë qytetarët që ankohen për irritim të lëkurës nga përdorimi I alkoolitdhe dizifektantët. Dermatologët këshillojnë si mund të shmanget ky problem. Covid-19 dhe rekomandimet për larjen e shpehstë të duarve dhe përdorimin e alkoolit dhe dezinfektantit ka shkkatuar iiritim të lëkurës .  Për këtë arsye mjekët dermatologë japin disa këshilla. Në rastet më…

Details

POLICIA APEL PRINDERVE: JO FEMIJET NE PROTESTE, DO TI PERGJIGJEMI DHUNES

Dorëheqja e Ministrit të Punëve të Brendëshme Sandër LLeshaj dhe vënia para drejtësisë efektin shqiponjave që vrau Klodian Rashën , nuk  mundën të ndalojnë portestat. Edhe këtë të premte qytetarët pritet të dalin në protest në orën 18.00. Nisur nga ky njoftim Policia e Shtetit ka paralajmëruar se te gjithë pjesmarrësit do të përballen me…

Details

INVESTIGIMI: FURRAT RREZIKOJNË SHËNDETIN E SHQIPTAREVE

  Bukë me proteina të ulëta dhe lagështi jashtë normave Shqiptarët renditen të parët në Evropë për konsumin e bukës. Pesë mostra buke të marra në furra të ndryshme dhe analizuara në laborator, rezultojnë jashtë standardeve dhe legjislacionit të detyrueshëm për bukën: Proteina të ulëta, lagështi jashtë normës. Ekspertët dhe mjekët japin alarmin për shëndetin…

Details

7 TE LENDUAR NE PROTESTE

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se, aktualisht po marrin  shërbim në spitalin e Traumës pesë punonjës të policisë dhe dy protestues, të lënduar gjatë protestës së dhunshme të zhvilluar në kryeqytet.   Njëri prej punonjësve të rendit është me dëmtime më serioze dhe pas ekzaminimeve të kryera, rezulton me frakturë të kërcirit.…

Details

LLESHAJ FLET PAS DOREHEQJES

Disa orë pas dorëheqjes, ministri i brenshwm Sandër Lleshaj është shfaqur në emisionin opinion duke dhënë më shumë detaje. Në një lidhje skype me opinion, Lleshaj tha se nuk ka patur marrëdhënie të ngrohta me kryeministrin Edi Rama. Fevziu: Flitet se ka patur një kontradiktë mes jush dhe Kryeministrit Rama në një mbledhje qeverie. A…

Details

VRASJA E 25-VJEÇARIT, DOREHIQET MINISTRI I PUNEVE TE BRENDESHME

Ministri i Punëve të Brendëshme Sandër Lleshaj ka dhënë dorëheqjen pas vrasjes se 25-vjeçarit Klodian Rasha. Ai ka bërë një letër publike.   Deklarata e plotë e Ministrit të Brendshëm Sander Lleshaj Tiranë, 10.12.2020 Edhe pse në jetën time kam pasur shumë detyra të rëndësishme shtetërore, kurrë nuk kam luftuar apo bërë përpjekje të posaçme…

Details

FLET NENA E DY VELEZERVE TE VRARE

Flet nena e vellezerve të vrarë,  Engjellushe Olldashi: Të dy djemtë humbën kontaktet në oren 22:00 të datës 7 dhjetor. Telefonat  i kishin të fikur. Nuk di të kenë patur konflikte. Ata që e kane bërë më mire të më kerkonin mua po të kishin hall sesa më vranë djemtë.

Kërkoj drejtësi të zbardhen autorët.

SERISH PROTESTE NE TIRANE PER VRASJEN E 25-VJECARIT

Protestuesit janë mbledhur edhe këtë të enjte përpara Ministrisë së Brendshme për shkak të vrasjes së 25 vjecarit. Sërish protesta është përshkallëzuar pasi qytetarët kanë prishur murin rrethues të Ministrisë. Për këtë arsye u dësh ndërhyrja e Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë të cilët kanë hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën e dhunshme të…

Details

GJENDEN TE VRARE DY VELLEZER NE POGRADEC

  Gjenden të vrarë dy vëllezër në fshatin Zvirinë të Pogradecit. Dy vëllezër, te moshes 31 dhe 33 vjec, te indentifikuar si Andrea dhe Martin Olldashi, janë gjetur sot ne mesdite te vrarë me armë zjarri. Trupat e tyre ishin hedhur në një kanal pranë vendit të qujatur “Kisha e Vogël” dhe ishin mbuluar me…

Details

VRASJA E 25 VJEÇARIT, VELIAJ: “DUHET BERE DREJTESI. REAGIMI I QYTETAREVE I KUPTUESHEM, DEMET DO I RIKUPEROJME”

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inkurajon drejtësinë që t’i shkojë deri në fund zbardhjes së vrasjes së 25 vjeçarit Klodian Rasha dhe shprehet se autori duhet të mbajë përgjegjësi. Nga Baldushku ku inspektoi dy shtëpitë e reja të rindërtuara pas tërmetit, Veliaj iu bashkua dhimbjes së familjes për humbjen e djalit dhe theksoi…

Details

LUIGI BONAZZI EMEROHET NUNC APOSTOLIK NE SHQIPERI NGA PAPA FRANÇESKU

Shenjtëria e Tij, Papë Françesku, në përkujtimin Liturgjik të Virgjërës Mari të Loretos, ka emëruar për Nunc Apostolik në Shqipëri, Shkëlqesinë e Tij Imzot  Luigi Bonazzi (Luigj-i Bonaci), deri më tani Përfaqësues Papnor në Kanada. Sh. T. Imzot Bonazzi ka lindur në Gazzaniga (Bergamo) me 19 qershor 1948. Është shuguruar meshtar me 30 qershor të viti 1973…

Details

GJENDET E MBYTUR NE LIQEN, NJE 53-VJEÇARE

Një 53 vjeçare është gjetur e mbytur nëliqenin e Banjës, në Gramsh. Trupi i pajetë i gruas është gjendur pranë fshatit Gjergjovin. Nga informacionet e para të policisë, bëhet e ditur se viktima është me inicialet L. Z dhe ende nuk dihen shkaqet e kësaj ngjarjeje të rëndë. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe po…

Details

COVID-19 I MERR JETEN DOKTOR DRINI DOBIT

COVID-19 I MERR JETEN DOKTOR DRINI DOBIT Mjeku I njohur Drini Dobi e ka humbur betejën e tij me koronavirusin këtë mbrëmje. Ai po trajtohej në një spital të Italisë pas përkeqsimit të shëndetit nga infektimi me COVID-19. Dr. Drini Dobi ka shërbyer për shumë vite në Shërbimin e Neurologjisë në QSUT duke trajtuar mijëra…

Details

PROTESTA PER VRASJEN E KLODIAN RASHES. PLAGOSEN 2 PROTESTUES DHE 8 POLICE

8 policë dhe 2 protestues kanë mbetur të lënduar gjatë protestës të organizuar pas vrasjes nga policia të Klodian Rashës. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se Urgjenca Kombetare në vendngjarje, ka dërguar në spitale 10 të lënduar në protestën e dhunshme të zhvilluar në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Tete punonjës të policisë dhe dy protestues janë…

Details

TE RINJTE E PD PROTESTE PARA MINISTRISE SE BRENDSHME

Të rinjtë e Partisë Demokratike protestuan sot para Ministrisë së Brendshme dhe Kryeministrisë për ekzekutimin nga policia para shtëpisë së 25 vjeçarit Klodian Rasha, për shkak të shkeljes së orës policore.   Të rinjtë demokratë kërkuan dorëheqjen e Ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, si një nga përgjegjësit për degradimin e Policisë së Shtetit në një…

Details

KRYEBASHKIAKU VELIAJ I JEP ÇELESAT E SHTEPISE SE RE FAMILJES SHABANAJ NE BALDUSHK.

Familja Shabanaj në Baldushk do ta festojë Vitin e Ri në shtëpinë e rindërtuar  Veliaj: “Bonus qiraje për çdo familje, derisa të marrin çelësat e shtëpisë së re; Jemi për çdo opsion për të garantuar votën e emigrantëve” Familja Shabanaj nga Baldushku la përfundimisht mbrapa një vit të vështirë, pas natës tragjike të 26 nëntorit…

Details

KENGETARJA JUSTINA ALIAJ FITON BETEJEN ME COVID-19. LE MJEDISET E SPITALIT COVID 1, PAS 4 JAVESH.

Këngëtarja Justina Aliaj tregon orët e vështira në përballjen me Covid-19. ” Sëmundjen që me zuri e kam përballuar jashëzakonisht vështirë. E dija se kisha Grip, deri në momentin që humba ndjenjat dhe  kam ardhur në Infektiv. Ishte një lodhje e jashtëzakonshme, me një lodhje mendore të jashtëzakonshme, me muskuj që i ndjeja të shkëputur, e…

Details

GJYKATA SUPREME REFUZON PADINE E TRUMP-it PER PENSILVANINE “NUK KA NDODHUR KURRE TE SHFUQIZOHET CERTIFIKIMI I ZGJEDHJEVE”

GJYKATA SUPREME REFUZON PADINE E TRUMP-it PER PENSILVANINE “NUK KA NDODHUR KURRE TE SHFUQIZOHET CERTIFIKIMI I ZGJEDHJEVE” Gjykata Supreme amerikane i jep një goditje të fortë përpjekjeve të Donald Trampit për të përmbysur rezultatin e presidencialeve të 3 Nëntorit, që i dhanë fitoren rivalit të tij demokrat Xho Bajden. Shkalla më e lartë e gjyqsorit…

Details

Dardha zbardhet nga debora

Këtë të mërkurë  i gjithë vendi është mbërthyer nga moti I keq me reshje të dëndura shiu. Në zonat malore, reshjet janë në formën e dëborës. Dardha është zbardhur nga bora. Në  zona të caktuara reshjet kanë shkaktuar vështirësi edhe në qarkullimin e mjeteve. Ndërkohë që në zonat bregdetare ka pasur erë të fortë të…

Details

‘Gjuetari’ shqiptar në Instagram, dashurohet me foto dhe e fton në emisionin e Arbanës vajzën, ajo e lë të shokuar

Arditi ishte personazhi i radhës në programin “Dua të të bëj të lumtur”. Ai solli historinë e tij të dashurisë me Loredonën, të cilën e kishte njohur në “Instagram”. Arditi rrëfeu se e kishte gjetur rastësisht Loredonën dhe se fotot e kishin shtyrë që t’i bënte “follow” asaj. Të rinjtë kishin filluar të komunikonin me…

Details

Miliarderi suedez që po ‘çmend’ prokurorët, i dhuroi 5 milionë euro një të moshuari në Gjadër të Lezhës, por…

Në Gjadër jeton një familje e thjeshtë. Shumë larg prej Gjadrit, në Zvicër jeton një miliarder suedez. Ai quhet Sten Ake Lindholm.   Miliarderi suedez dhe familja Voci nga Gjadri kanë një lidhje e cila për muaj të tërë është bërë objekt i një hetimi të hollësishëm të Prokurorisë së Lezhës. Me vendim gjykate, familjes…

Details

Jemi dy minuta larg Apokalipsit…

Sa pranë shkatërrimit të planetit është njerëzimi? Ora simbolike e apokalipsit qëndron ende dy minuta para mesnate. Sipas buletinit të shkencëtarëve atomikë. Akrepat e orës nuk kanë ndryshuar pozicion krahasuar me një vit më parë, por kjo nuk duhet marrë si shenjë stabiliteti, thotë Rachell Bronson, presidente e grupit të shkencëtarëve dhe ekspertëve ndërkombëtarë në…

Details

E “fluturoi” nga lartësia, autori i krimit makabër në Tiranë e kapi “mat” 35-vjeçarin me bashkëshorten

Nje ngjarje e rende ndodhi te enjten mbrema ne kryeqytet, qe u zbulua te premten. Vrasja makabre ndodhi në periferi të Tiranës, ku mbeti i vdekur 35 -vjeçari Arben Gjeci. Mësohet se 35 vjeçari është qëlluar me sende të forta në kokë nga një person, i cili ka zbuluar se viktima kishte lidhje me bashkëshorten…

Details

Qeveria ndryshon ligjin për pastrimin e parave, si do ndiqen politikanët edhe 10 vjet pas detyrës

Qeveria ndryshon ligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Drafti i ri është për konsultim, ndërsa pritet së shpejti të miratohet nga qeveria. Me ndryshimet ligjore, qeveria rrit kohëzgjatjen e statusit të personit të ekspozuar politikisht. Pra, bëhet fjalë për zyrtarë të lartë të lartë të administratës, politikanë të lartë të…

Details