U shpreh se “Trupi i një 25-vjeçareje është i mrekullueshëm, ndërsa ai i një 50-vjeçareje jo”, vërshojnë kritikat ndaj shkrimtarit të njohur

Një shkrimtar francez ka shkaktuar indinjatë të madhe, me pohimet e tij se gratë mbi 50 vjeç janë tepër të vjetra për t’u dashuruar. Ndonëse edhe vet është 50 vjeç, Yann Moix tha për revistën “Marie Claire” se preferon trupat e reja. “Trupi i një 25-vjeçareje është i mrekullueshëm, ndërsa ai i një 50-vjeçareje jo.…

Details

Temperaturat e ulëta, Erion Veliaj u bën apel administratorëve në shkollat e Tiranës: Na njoftoni nëse ka mungesa me lëndë djegëse

Kryetari i bashkisë së Tiranës u kërkon të gjithë drejtorëve të shkollave, kopshteve dhe çerdheve që të njoftojnë një ditë përpara në bashki në rastet e mungesës së karburantit apo çdo probleme tjetër me kaldajat në mënyrë që nxënësit të mos qëndrojnë në të ftohtë në këto ditë kur temperaturat janë regjistruar nën 0 edhe…

Details

195 cm e gjatë, atletja e dëshpëruar: Nuk gjej dot një mashkull më të gjatë se vetja

Një ish-atlete britanike që është e gjatë 195 cm ka deklaruar se nuk po gjen dot “shpirtin binjak”. Gjatësia ka ndikuar për keq në jetën e Jade Slavin, e cila ka përjetuar bul.lizëm prej vitesh. 26-vjeçarja ka pranuar se e ka urryer gjithmonë ‘shtatin’ e lartë falë ngacmimeve që e quanin “të shëmtuar” dhe “anormale”.…

Details

Dhjetëra automjete sekuestrohen nga shteti çdo ditë, ja se ku përfundojnë ato

Pak herë është dëgjuar për tenderin e makinave të sekuestruara nga shteti, forcat e policisë dhe aspak informacion rreth atyre që i blejnë, të ardhurat që krijohen, procedurat që ndiqen etj. Me qindra automjete që sekuestrohen, përfshi edhe motorët, mbeten në magazinat e shtetit, nën administrimin e Policisë së Shtetit. Tërheqja e këtyre automjeteve nga pronarët…

Details

U konfliktuan për motive të dobëta, të rinjtë nga Lezha përdorin armët për të larë hesapet

Policia njofton se ka parandaluar përshkallëzimin e një konflikti mes tre të rinjve në Lezhë. Forcat e Policisë së Komisariatit të Lezhës arrestuan në flagrancë një 26-vjeçar nga Kurbini, si dhe proceduan 2 shtetas të tjerë, thuhet në njoftimin e policisë. Sipas uniformave blu, ata janë konfliktuar për motive të dobëta me mjete të forta…

Details

Vrau gruan dhe kunatën, reagon kryebashkiaku i Mallakastrës: “Do t’i ofrojmë ndihmë”

Në një prononcim për mediat, kreu i Bashkisë së Mallakastrës, Agron Kapllanaj ka folur lidhur me dy fëmijët e çifitit, traumën dhe gjendjen e vështirë financiare në të cilën ndodhet familja e dy motrave të vrara. rimi në familje që tronditi Ballshin, ku Gazment Musta vrau gruan dhe kunatën me thikën e bukës është rikthyer në vëmendjen…

Details

ISHSH ndëshkon subjektet që shkelin ligjin antiduhan, gjobiten dy lokale në kryeqytet

Pasi shkelën ligjin antiduhan, subjektet Mokador dhe New_A lounge janë ndëshkuar me nga 300.000 lekë. TIRANË- Inspektorati Shëndetësor i Tiranës ka vijuar ndëshkimin e subjekteve që shkelin ligjin antiduhan. Subjektet Mokador dhe New_A lounge janë ndëshkuar me nga 300.000 lekë për këtë shkelje. Tolerancë zero për shkelësit e ligjit antiduhan nga ISHSH e qarkut Tiranë! Inspektorati…

Details

Korçë, temperatura -11 gradë C në mesditë, Drejtoria Arsimore: Që nesër mësimi do të…

Sipas te dhenave nga Stacioni Meteorologjik Ushtarak Korce ne gjithe qarkun e Korces temperaturat vijojne te jene te uleta, aktualisht -11 grade C. prefektuara e Korçës ka njoftuar për situatën në mesditë si më poshtë: Qarkullimi rrugor ne akset nacionale vijon normalisht. Segmentet rrugore rurale ne Nj. A jane te hapura dhe kalimi rekomandohet me…

Details

U zotua se nuk ka kryer veprën penale, shkarkohet nga detyra gjyqtari Thanza për fshehje të…

Prokuroria pritet të vendos për dërgimin e çështjes në gjyq me akuzën e falsifikimit të formularit te dekriminalizimit, pas mbërritjes së letërporosisë nga pala italiane, ku vërtetohet se ish-gjyqtari Admir Thanza ka qenë i dënuar në këtë shtet për vjedhje. KPK e shkakroi nga detyra të gjyqtarit te Gjykates se Larte, Admir Thanza pasi Prokuroria e…

Details

Kida na kthen pas në kohë, ja se si dukej këngëtarja në fëmijërinë e saj

Kida është kthyer prapa në kohë, duke sjellë imazhe nga fëmijëria. Kida ka publikuar disa fotografi në rrjete sociale, përmes së cilave ndanë kujtime nga fëmijëria. Ajo përmes këtyre fotografive, tregon se si ka ndryshuar ndër vite, që prej kohës kur ishte foshnje. Kujtojmë që këngëtarja një muaj më parë festoi ditëlindjen e 21-të, ndërsa…

Details

Temperaturat e ulëta një problem edhe për automjetin tuaj? Ja si të veproni për ti shmangur këto probleme

Temperaturat e ulëta të këtyre ditëve për shkak të rrymave polare që kanë mbërthyer vendin tonë, ndikojnë edhe në automjetin tuaj duke iu shkaktuar probleme. Kur dilni nga shtëpia herët në mëngjes, ekziston mundësia që automjeti të mos ju ndizet, të ketë ngrirë apo edhe të mos ju hapen dyert për shkak të shtresës së…

Details

Protesta studentore/ Reagon Rama: “Askush të mos paguaj më shumë se 50%”

Ka reaguar në rrjetin social Twitter kryeministri Edi Rama, i cili nuk ka ngurruar të quajë protestën studentore një “shfaqje rrugore të brutalitetit të injorancës”. Statusi i Ramës i referohet mbylljes së dyerve të fakulteteve, të cilën e quan dhunë dhe me gjasë kjo gjuhë e kryeministrit bëhet për të legjitimuar edhe prezencën e policisë nëpër ambientet universitare.…

Details

Shqipëria një vend pa të kaluar, institucionet nuk dorëzojnë dokumentacionet për t’u arkivuar

Shqipëria rrezikon të mbetet një vend pa të kaluar për aq kohë sa shumica e institucioneve që duhet të dorëzojnë dokumentacionin për t’u arkivuar pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave nuk e bëjnë prej mesatarisht më shumë se dy dekadash. Një auditim i Kontollit të Lartë të Shtetit në Arkivën e Shtetit nxjerr në pah…

Details

Shitet gazeta MAPO, ja kush e blen

Themeluesi i gazetës “Mapo”, Henri Çili, ka njoftuar shitjen e kësaj gazete dhe të gjitha botimeve që mbajnë logon MAPO. “Nga sot gazeta MAPO dhe botimet e tjera MAPO shkojnë drejt një projekti të ri menaxherial, drejt një forme të re të organizimit juridik dhe sigurisht drejt një pronësie të re” shkruan Cili përmes një…

Details

Mohoi të ishte në një lidhje, zbulohet i dashuri i Taynës që të gjithë e njihni

Disa ditë më parë, reperja e njohur Tayna foli për herë të parë në një intervistë për “Prive” për jetën e saj private. Ajo deklaroi se nuk është e lidhur, megjithatë burime për “Arbresh.info” kanë treguar se reperja është në një lidhje me tekstshkruesin dhe drejtuesin e klipeve të “Redbox”, Valon Azirin. Valoni është i…

Details

Jetonin në një pikë karburanti por pronari u kërkon të largohen, familjarët bëjnë thirrje: Jemi me sytë…

Këto ditë të ftohta për disa familje janë tepër të vështira. I tillë është rasti i familjes Kollçinaku në fshatin Sheqeras të Korçës. Para 10 vitesh, një pkujdesi me bombolën e gazit ja bëri shtëpinë shkrumb e hi. Streha e tyre aktuale është një pikë furnizimi me karburant, raporton Balkanweb.  Sikur të mos mjaftonte kjo, prej 5…

Details

Temperaturat e ulëta, mjekët: Virusi i gripit në vendin tonë nuk është izoluar…

Temperaturat e ulëta të këtyre ditëve kanë rritur numrin e pacientëve të prekur nga viroza apo gjendje gripale, siç preferojnë ta quajnë mjekët. Por, ndryshe nga virozat e mëparshme, këto ditë qytetarët janë paraqitur te mjeku me simptoma të shtuara, që shpesh japin edhe komplikacione. Megjithatë, për sa kohë që Instituti i Shëndetit Publik nuk…

Details

Moti i keq nxjerr jashtë funksionit linjat elektrike, Fushë Kruja dhe zonat përreth saj ngelen 8 orë pa drita

Fushë-Kruja dhe zonat përreth saj rezultojnë prej tetë orësh pa energji elektrike, për shkak të daljes jashtë funksionit të linjave elektrike nga era. Fushë-Kruja dhe zonat përreth saj janë prej tetë orësh pa energji elektrike, për shkak të difekteve të shkaktuara në shtylla nga intensiteti i erës. Report Tv raporton se era e fortë ka këputur…

Details

Krimet e Rënda zbardhin të tjera përgjime për Habliajt: Më mori në telefon polici që më sqaroi …

të tjera përgjime, biseda mes të pandehurve janë zbardhur rreth dosjes Habliaj, nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Në një përgjimin që mban datën 6 maj 2015, të pandehurit flasin për peshkarexhën “Fatima”, në pronësi të Rosario Gulianos dhe Giuseppe Gracos.  Në dosje thuhet se peshkarexha ka ndaluar në Porto Romano dhe në të ndodhen Rosario Gulianos, Giuseppe Gracos dhe Moisi Habilaj, si edhe…

Details

Përdoreni qumështin me mjaltë çdo mëngjes dhe do të mahniteni nga rezultati!

Kombinimi i mjaltit dhe i qumështit ndonjëherë përdoret në ushqim, por edhe në kozmetikë, gjë që flet mjaftueshëm për vlerat, por edhe për bashkimin ideal të këtyre dy përbërësve. Kujdesi për lëkurën Edhe mjalti, edhe qumështi kanë veçori antimikrobike. Kjo veçori bëhet edhe më e mirë kur këta dy përbërës përzihen. Shumë mjete për pastrimin…

Details

E trishtë/ Ish-bashkëshorti nuk pranon atësinë e të birit, 41-vjeçare kërkon pension për djalin

Historia e një nënë 41-vjeçare është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” të moderatores Evis Ahmeti. Gruaja nga Gjirokastra pretendon se prej vitesh nuk ka përfituar pension ushqimor që babai  fëmijës duhet t’i jepte për djalin i cili sot është 13 vjeç, ndërsa ish bashkëjetuesi i saj nga ana tjetër  nuk pranon…

Details

Zëri i Amerikës: Krijimi i Prokurorisë speciale në Shqipëri hap rrugën për krijimin e Byrosë kombëtare të hetimit

Në Shqipëri, Këshilli i Lartë i Prokurorisë hapi sot garën për anëtarët e Prokurorisë speciale, (SPAK) e cila së bashku me Gjykatën speciale do të ketë si objektiv korrupsionin e zyrtarëve të lartë dhe krimin e organizuar. Prokuroria speciale do të përbëhet nga 15 anëtarë, të cilët do të duhet të plotësojnë një sërë kriteresh…

Details

Rikonstruktohet shkolla ‘Ismail Qemali’, Veliaj: Do të hidhen themelet edhe për 17 shkolla të reja

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte për të inspektuar në gjimnazin e Tiranës”Ismail Qemali”, ku ka përfunduar puna për rikonstruksionin e plotë të ambienteve në këtë shkollë,ndërsa u shpreh se përgjatë vitit 2019 në kryeqytet do të nisë edhe ndërtimi  i 17 shkollave të reja, si edhe do të ulet numri i nxënësve në klasa. Këtë fillim viti një prej shkollave ikonë të Tiranës,…

Details

Policia Rrugore thirrje shoferëve: Mungojmë fizikisht, por nëse nxitoni…

Policia Rrugore e Tiranës vijon patrullimet për evidentimin e shkeljeve të rregullave të qarkullimit rrugor që jane rrezik dhe shqetësim i përditshëm për qytetarët. Duke postuar nje video me ndeshkimin e shkelesve te rregullave te qarkullimit ne Tirane, policia ben apel per te treguar kujdes. “Edhe pse mendoni se mungon fizikisht 👮‍♀, ju sigurojmë se nëse…

Details

Hidhet në erë shtylla e tensionit të lartë në Fushë Krujë, në rrezik 50% e furnizimit të vendit me energji elektrike

Një shtyllë e tensionit të lartëTiranë2-Podgoricë ka rënë pre e një shpërthimi tritoli. Policia deklaron se nuk dihet se kur ka ndodhur ky sulm. Shperthimi ka demtuar një nga kater këmbët e shtyllës. Fushë Krujë– Një shtyllë e tensionit të lartë Tiranë2-Podgoricë, nga e cila kalon 50% e konsumit energjitik në të gjithë vendin, ka rënë pre…

Details

Siguria ushqimore, AKU monitorim në të gjithë vendin: Nga analizat e bëra rezulton se…

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) gjatë javës që lamë pas, dhe që përkoi me festat e fundvitit, ka monitoruar intensivisht tregjet në tw gjithë vendin duke garantuar siguri ushqimore në çdo produkt që tregtohet në vend. Në kuadër të vijimit të kontrollit për garantimin e cilësisë dhe sigurisë ushimore Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) ka njoftuar…

Details

Burri i saj humb jetën në Afganistan, kur kontrollon laptopin e tij, gjen diçka që e la pa frymë!

Është shumë e trishtueshme të shohësh se për shkak të luftërave, shumë ushtarë që i shërbejnë popullit të tyre humbasin jetën, duke lënë familjet e tyre në mëshirën e dëshpërimit dhe pafuqisë, shkruan ShkodraNews. Edhe më e trishtë është kur ka fëmijë, të cilët kurrë nuk do të jenë me fat sa të rriten me…

Details

Vrau pa mëshirë gruan dhe kunatën në sy të fëmijëve, por cilat janë fjalët që Gazmend Musta tha në Gjykatë

Pasditen e dy janarit qyteti i Ballshit u trondit, pasi  Gazmend Musta vrau për motive të dobëta gruan dhe kunatën e tij. Krimi makabër ndodhi në prani të dy fëmijëve të mitur të çiftit. Gentiana dhe Merisa Caushi u vranë pa mëshirë, pasi  Gazmend Musta nuk kishte dashur që gruaja e tij të Gentiana të shkonte tek prindërit e saj. Në Gjykatë,…

Details

Mosha është thjesht një numër, këtë gjë na i ka vërtetuar më së miri këngëtarja me këto super foto

Këngëtarja e famshme Mariah Carey ka treguar linjat e saj me bikini këtë të premte, teksa po pushonte në resortin e saj luksoz në “Saint Barthelemy” të Gustavias. 49-vjeçarja shfaqet me unazë dhe byzylykë të shndritshëm teksa ka dalë nga pishina. Edhe pse është afër të 50-ave, këngëtarja na vërteton më së miri se mosha është thjesht…

Details

Ja çfarë ndodh kur të gjithë duan të bëhen si Kim Kardashian, këngëtares i dalin vithet jashtë kontrollit!!

Deri tani me shumë siguri duhet t’i keni parë fotot virale të Madonnës, që bënë “namin” në rrjetet sociale. Pas publikimit të imazheve, të gjithë i mundonte një pyetje e vetme: A ka vendosur këngëtarja 60-vjeçare implante në të pasme apo jo? Sigurisht që, nëse i ka vendosur apo jo, kjo nuk është puna jonë dhe…

Details

Disa ikin të tjerë vijnë, Meta le “pezull” dekretimin e 5 emrave që nuk janë deputetë

Krahas firmes ne dekretet per shkarkimin e ministrave qe Rama largoi nga kabineti i tij qeverises, Presidenti Meta ka firmosur kete paradite edhe disa nga dekretet per emerimin e ministrave te rinj. Keshtu, i pari i shtetit ka dekretuar emerimin e ministres se Shtetit per Marredheniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka dekretuar Erion Bracen si…

Details

Firmosi dekretin e të gjithë ministrave përveç njërit, ja kë shpëtoi Meta nga shkarkimi

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka vendosur miratimin e kërkesës së kryeministrit për shkarkimin e 6 ministrave dhe zv/kryeministres Senida Mesi. Me dekrete të veçanta, presidenti Meta ka vendosur shkarkimin e Damian Gjiknurit, Senida Mesit, Lindita Nikollës, Arben Ahmetaj, Sonila Qato, Mirela Kumbaros dhe Niko Peleshit. Por burime nga Presidenca kanë bërë të ditur se…

Details

Në mbështetje të protestës kundër abuzimit seksul, protestuesja nxit trazira duke hequr pantallonat para policëve

Një aktiviste e Antifa-s ka vënë në siklet policët, që ishin duke ruajtur rendin në një protestë në Oregon. Ajo është filmuar ndërsa ulte pantallonat dhe drejtonte të pasmet e saja të zbuluara përballë oficerëve, të cilët janë parë teksa kthenin sytë në anën tjetër. Ajo vazhdonte të bënte gjeste të pahijshme përballë policëve derisa…

Details

E kishim pritur prej kohësh një bashkëpunim si ky dhe më në fund po vjen. Era Istrefi së shpejti do të këndojë me…

Era Istrafi bëri bujë të madhe me këngën ‘Bon Bon’, ku e nisi mbarë duke krijuar kështu mundësi të mëdha, për të vazhduar karrierën e saj jashtë kufijve shqiptarë dhe deri tani ja ka dalë mbanë më së miri. Mirëpo fansat e saj kanë kohë që presin një bashkëpunim me motrën e saj, Nora Istrefin…

Details

Rama çon emrat e ministrave të rinj tek Meta, pritet dekretimi

Pak ditë pas ndryshimeve në kabinetin qeveritar Rama II, propozimet kanë shkuar dje në Presidencë, në pritje të dekretimit. Presidenti Meta ka një javë kohë për të dekretuar 8 ministrat e rinj dhe njëherësh edhe zv.kryeministrin Braçe. Ndryshimet në qeveri u prezantuan nga kryeministri Edi Rama më 28 dhjetor në Asamblenë Kombëtare. Nuk dihet nëse presidenti do të ketë kundërshti për…

Details

Rrugët të mbushura me akull e ngrica, ARRSH tregon akset më problematike

Temperaturat e ulëta kanë ‘pushtuar’ pothuajse gjithë vendin. Autoriteti Rrugor Shqiptar ka bërë një bilanc të situatës në disa rrethe të vendit, ku në disa akse rrugore paraqiten vështirësi. NJOFTIMI I ARRSH Në Rajonin Verior Shkoder: Nuk ka pasur reshje gjate natës, temperaturat shumë të ulëta, të cilat kanë shkaktuar prezencën e akullit në rrugë.…

Details

E frikshme por e vërtetë, ky është numri i aborteve në Shqipëri në pesë vitet e fundit!

Në vendin tonë aborti u bë i ligjshëm në dhjetor të vitit 1995. Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, vetëm në 5 vitet e fundit në Shqipëri janë kryer më shumë se 29 mijë aborte. Nga ana tjetër specialistët shprehen se aboret kanë pasur  ndikim edhe në ekonomi. Ndërsa sociologu, Gëzim Tushi ka thënë se…

Details

Dëshironi që rrobat tuaja të mbajnë aromë të mirë pas larjes por jo gjithmonë ja dilni? Ja cilat janë gabimet që nuk duhet ti bëni në larjen e tyre

Mund ta keni vënë re që edhe pas larjes disa prej rrobave mbajnë aromë të pakëndshme. Kjo padyshim është shumë irrituese dhe shpesh mund t’ia vëmë fajin detergjentit. Disa prej arsyeve Temperatura tepër e lartë e ujit Rrobat do të ruajnë formën dhe ngjyrën e vet dhe do të shpenzohen më ngadalë nëse i lani…

Details

Nga kuzhina e djallit kthehet në një kuzhinë propozimesh, Renato i propozon i ulur në gjunjë ish-konkurentes: Nuk e lë të ikë…

Mbrëmjen e djeshme ishte nata finale e spektaklit të gatimit “Hell’s Kitchen”. E për të gjithë ju që e keni humbur puntatën finale, ajo ishte edhe me disa doza romantizmi. Si ndihmës të dy shefave të rinj, në kuzhinën e “Hell’s Kitchen” u rikthyen gjashtë ish-konkurrentë, ndër të cilët edhe Ani. Shef Renato Mekolli u…

Details

Pajisja me karta ID e 1.4 milionë shtetasve që u skadojnë në 2019, ja ç’duhet të dini

Përse skadojnë në këtë periudhë rreth 1.4 milionë karta identiteti? Flet Drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj, i cili shpjegon situaten dhe thote se çdo qytetar, për të bërë të mundur pajisjen me dokumentin e ri të identitetit, ID kartën në rastin konkret, mund të paraqitet pranë sporteleve të kompanisë koncesionare “Aleat” dhe mund të…

Details