Viti i Ri, çmime të reja, ja se çfarë ndodh me çmimet në këtë qytet të Shqipërisë

Ditët e fundit të vitit kanë sjellë edhe një rritje të çmimeve të shportës në tregun e Bulqizës. Kryesisht rritje kanë pësuar frutat dhe perimet. Më të prekurit nga kjo rritje e çmimeve janë pensionistët. Banorët thonë se çmimet e larta janë të papërballueshme. Ndërsa tregtarët në Bulqizë thonë se çmimet nuk janë rritur, por…

Zemra e madhe e shqiptarëve bën mrekullira. Flet pas operimit 15-vjeçari nga Shkodra: Faleminderit të gjithve!

“Faleminderit shqiptarë” tingëllon e pabesueshme dhe një mrekulli ky falënderim i artikuluar nga buzët e Musa Baculit. Adoleshenti ka reaguar ne emisionin ‘Shqiptarët për shqiptarët’ pas operimit në spitalin për fëmijë në Xhenova të Italisë. Duket sikur ëndrra e Musa Baculit për të jetuar u realizua falë zemrës së madhe të shqiptarëve që kontribuan për…

Shpërthen anija cisternë në mes të detit, ekuipazhi hidhet në det për ti shpëtuar flakëve

Një anije cisternë në Qipro ka shpërthyer në det, në Maroni,  në orën 9:30. Pesë anëtarë të ekuipazhit janë plagosur dhe janë dërguar në Spitalin e përgjithshëm në Nikosia. Qenë të tmerrshme pamjet e anëtarëve të ekuipazhit, që u hodhën në det për të shpëtuar. Dy prej tyre janë me djegie të rënda. Anija transportonte gaz…

Parashikimi i motit për sot, e shtunë 29 dhjetor 2018

29 dhjetor 2018:  vendi ynë  do të mbetet në ndikimin e masave ajrore të ftohta ku moti do të jetë me kthjellime dhe vranësirave të pakta në relievet malorë. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi 15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë i forcës 4 me  lartësi  vale 1,5 në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje graduale. Temperaturat min dhe max: Zonat  malore       …

Kryeministri i Kosovës bën thirrje për rishikimin e çmimeve të karburanteve, ja si kanë reaguar naftëtarët

Para pak ditësh kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, bëri thirrje që të rishikohet çmimi i karburanteve dhe bëri thirrje që të ulet. E me sa duket kjo ka dhënë rezultat pasi edhe një pikë karburanti ka zbritur sot në mënyrë drastike çmimin e naftës dhe të benzinës. Fjala është për karburantet “Labi”, në qytetin e Suharekës,…

Historia tragjike e dy prindërve që kanë humbur tre fëmijë nga një sëmundje gjenetike, po shohin teksa “ikën” edhe e katërta

Prindërit zemërthyer të një vajze tetëvjeçare po e shohin atë teksa përkeqësohet çdo ditë nga e njëjta sëmundje që u mori jetën tre fëmijëve të tyre të tjerë. Jade Lake vuan nga një sindromë shumë e rrallë që quhet Leigh dhe e ka lënë vajzën në moshën mendore të një dyvjeçare si dhe i ka shkaktuar…