Erion Benga dhe 17-vjeçarja kishin vetëm 1 javë të lidhur, ajo kishte lënë të dashurin për t’u lidhur me të

Një atentat me armë zjarri i ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku mbeti e vdekur 17-vjeçarja Griselda Gjinkola  dhe u plagos në shpatull i dashuri i saj 23-vjeçar Erion Benga, tronditi kryeqytetin. Benga ka marrë plumba në qafë dhe shpatull, ndërsa mësohet se ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Sipas informacionve, të rinjtë kishin vetëm një javë që ishin lidhur. 17-vjeçarja…

Makina del jashtë kontrollit, përplaset me furgonin e nxënësve, 21 të lënduar

Një përplasje mes makinës së Policisë dhe një furgoni me nxënës shkollë ka shkaktuar plagosjen e 21 personave, raportojnë mediat kosovare. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm rreth orës 06:30 në Graçanicë, dhe sipas policisë së Kosovës të plagosurit janë në gjendje të mirë shëndetësore. Nxënësit janë dërguar në spital dhe po marrin ndihmën e…

Qëlloi me dy plumba bashkëshorten, Prokuroria kërkon burgim të përjetshëm për Fadil Kasemin

Prokuroria ka përfunduar hetimet për ngjarjen e rëndë që tronditi Tiranën pak kohë më parë, ku Fadil Kasemi vrau gruan e tij gjyqtaren Fildez Hafizi. Pasi ka marrë në pyetje familjarë, por dhe policë që kanë qenë në vendngjarje, organi akuzës ka dalë në përfundim që Kasemi duhet të dënohet më burgim të përjetshëm. Po…

Jo më militantë, Rama hap administratën! Të gjitha vendet e lira për studentët: S’duhet eksperienc, as konkurs, do punësohen në bazë të krediteve

Kryeministri Rama hap administratën për studentët ekselentë të cilët tashmë do të punësohen jo në bazë të përvojës që s’e kanë ende, as me konkurs por në bazë të krediteve të shkollës. “Sot kemi vendosur që të gjitha vendet e disponueshme në administratën publike të jenë në dispozicion të studentëve më të mirë. Është një…

Bashkia e Tiranës shpërndan dhurata për fëmijët në nevojë në qendrat sociale

Me ndihmën e kompanive private, Bashkia e Tiranës shpërndau sot dhurata për fëmijët me aftësi të kufizuara dhe ata që vijnë nga familje në nevojë në Qendrën Sociale Multidisiplinare në Bulevardin “Zogu I”, për t’i krijuar edhe atyre mundësinë që të festojnë si gjithë bashkëmoshatarët e tjerë. Festës iu bashkua edhe kryebashkiaku Erion Veliaj, i…

KQZ merr vendime të rëndësishme për zgjedhjet lokale…

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka mbajtur mbledhjen e radhës për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Në mbledhje është diskutuar për infrastrukturën dhe personelin gjatë zgjedhjeve. Për të administruar procesin, KQZ do të punësojë 337 personave me kontratë të përkohshme nga 5 deri në 3 muaj. Komisioni u përfshi në debate lidhur me numrin e rekrutimit të personelit…