MANASTIRLIU FLET PER VAKSINEN ANTICOVID

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në Ditën Botërore të Mbulimit Shëndetësor Universal Universal, inspektoi qendrën shëndetësore të Porto Romanos në periferi të Durrësit, ku deklaroi se, programi i 300 qendrave shëndetësore do të vijojë, për të siguruar aksesin e barabartë dhe shërbimet falas për të gjithë qytetarët. “Aksesi në shërbimin shëndetësor është…

SI TE SHMANGIM IRRITIMIN E LEKURES SE DUARVE

Janë të shumtë qytetarët që ankohen për irritim të lëkurës nga përdorimi I alkoolitdhe dizifektantët. Dermatologët këshillojnë si mund të shmanget ky problem. Covid-19 dhe rekomandimet për larjen e shpehstë të duarve dhe përdorimin e alkoolit dhe dezinfektantit ka shkkatuar iiritim të lëkurës .  Për këtë arsye mjekët dermatologë japin disa këshilla. Në rastet më…

INVESTIGIMI: FURRAT RREZIKOJNË SHËNDETIN E SHQIPTAREVE

  Bukë me proteina të ulëta dhe lagështi jashtë normave Shqiptarët renditen të parët në Evropë për konsumin e bukës. Pesë mostra buke të marra në furra të ndryshme dhe analizuara në laborator, rezultojnë jashtë standardeve dhe legjislacionit të detyrueshëm për bukën: Proteina të ulëta, lagështi jashtë normës. Ekspertët dhe mjekët japin alarmin për shëndetin…

7 TE LENDUAR NE PROTESTE

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se, aktualisht po marrin  shërbim në spitalin e Traumës pesë punonjës të policisë dhe dy protestues, të lënduar gjatë protestës së dhunshme të zhvilluar në kryeqytet.   Njëri prej punonjësve të rendit është me dëmtime më serioze dhe pas ekzaminimeve të kryera, rezulton me frakturë të kërcirit.…