Një “Alo” kundër dhunës, ja cilat raste janë denoncuar më shumë në 2018-n në këtë linjë telefonike

Prej gati 10 vitesh, në vendin tonë ekziston Linja Kombëtare e Telefonit për Fëmijë, apo “Alo 116”. Sipas studimit të fundit, numri më i madh i telefonatave të marra nga adoleshentë dhe fëmijë gjatë vitit 2018 kanë të bëjnë me bullizmin dhe shfrytëzimin për punë dhe lypje. Por, sa orë funksionon kjo linjë? Telefonojmë menjëherë…

Marrdhëniet seksuale ende tabu në Shqipëri, njerëzit fejohen me zor për të mos…

Mentaliteti i shqiptarëve vazhdon të jetë po i njëjti, nuk ka asnjë ndryshim. Gazetari Bledi Mane foli për këtë cështje tek emisioni “Late Night Show” në Ora News, ku tregoi se marrëdhëniet seksuale mbeten tabu dhe njerëzit detyrohen të fejohen për të mos shkuar nëpër shkurrë. Bledi Mane: Ne jemi akoma një shoqëri e frustruar. Unë…

Deri dje ishte një hapësirë e mbuluar nga shkurret, Tiranës i shtohet një kënd i ri lojërash

Minikëndi i lojërave në rrugën “Vangjush Furxhi”, pas ish-Ekspozitës, i ka dhënë ngjyra të reja një zone, e cila deri dje ishte e mbuluar nga shkurret dhe ishte zaptuar me gardhe. Hapësira e transformuar do të mikpresë jo vetëm fëmijët, por edhe gjithë komunitetin përreth. Në këtë fillimviti, kryeqytetit i është shtuar një tjetër kënd lojërash.…

“Pajisje speciale për monitorim”, Policia Rrugore apel shoferëve: Mos tu gënjejë mendja se do të shpëtoni

Policia Rrugore ben apel per kujdes te shtuar nga ana e drejtuesve te mjeteve, te zbatojne regullat e qarkullimit e te mos “genjehen” se do te shpetojne nese bejne shkelje, pasi nuk shohin policin ne rruge. “Në kuadër të përmirësimit të shërbimit për kontrollin e territorit dhe parandalimin e aksidenteve rrugore, Policia Rrugore e Tiranës,…

Meteorologia shqiptare jep parashikimin më të fundit, ja se çfarë do të ndodhë me motin javën që vjen

Ditët e fundit, një pjesë e madhe e qyteteve shqiptare janë izoluar nga reshjet e dëborës dhe janë “paralizuar” nga ngricat. Temperaturat e ulëta vazhdojnë ende, por do të ketë një rritje të lehtë gjatë fundjavës së ardhshme. Meteorologia Adiola Bani ka dhënë parashikimin e motit për javën e ardhshme në një lidhje për News…

Nuk lejohen abuzimet, Xhaçka: Monitorim për të gjitha kompanitë që duhet të mirëmbajnë rrugët

Ministria e Mbrojtjes po monitoron të gjitha akset rrugore në qarqet e prekura nga moti i keq e në veçanti punën që kompanitë e kontraktuara për mirëmbajtjen e këtyre akseve. Ministrja Olta Xhaçka thotë se në situatën e vështirë të krijuar nga rreshjet e borës dhe ngricave në bvendin tonë janë vërejtur abuzime nga kompanitë…