Klasat e familjeve/ Nga mjerimi i të varfërve deri te luksi i të pasurve, për çfarë i shpenzojnë shqiptarët paratë

Fjala e urtë popullore thotë se duhet t’i shtrijmë këmbët sa kemi jorganin. Sa më të ulëta janë të ardhurat e një familje, aq më pak mundësi kanë të shpenzojnë për gjëra që konsiderohen luks, pasi më e domosdoshmja është sigurimi i nevojave bazë të të ushqyerit dhe strehuarit. Sipas Anketës së Buxhetit të Familjes,…

Viti i Ri vjen me ndryshime edhe në Policinë e Shtetit, paralajmërohen edhe drejtorët e qarqeve

Policia e Shtetit ka pësuar ndryshime me fillimin e vitit të ri 2019 në radhët e saj. Sipas burimeve zyrtare, Tonin Vocaj emërohet në postin e drejtorit të Departamentit të Policisë Kriminale, duke zëvendësuar kështu Eduard Merkajn. Merkaj do të kalojë tashmë si drejtor i Përgjithshëm i Kufirit. Ndërkohë, po të njëjtat burime theksuan për…

Ajo është cilësuar si ‘Mësuesja e Vitit’ dhe jo vetëm aq, por kush është kjo shqiptare. Njihuni me të

Një listë me mësuesit më të mirë në botë po qarkullon në internet, ku në mesin e tyre renditet edhe një shqiptare. Lista është publikuar nga ‘Global teacher Prize 2019’ , dhe  në mesin e tyre figuron edhe Liljana Luani. Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 37 vite në arsim dhe më herët…

Premtimi i dhënë u mbajt. Taulant Balla surprizon familjen Buzani, pas 15 vitesh në barakë, tani me shtëpi të re

Pas 15 vitesh jetë në një barake, ku çfarë binte jashtë hynte brenda, familja Buzani në Çerçan të Librazhdit e nisi këtë vit të ri në shtëpinë e re. Shtëpia e familjes Buzani, Hotolisht. MIRËMËNGJES 😃E filluam vitin 2019 më të gëzuar në familjen Buzani, në Çerçan të Librazhdit, të cilët ky Vit i Ri…

Tentoi të hyjë në Gjermani si grek, të riut i ndodh e papritura kur…

Policia gjermane ka arrestuar një 24-vjeçar në aeroportin e Berlinit – Tegel me dukumente të rreme. Shqiptari provoi te hyje ne Gjermani me dokumente gjoja greke dhe vinte nga Londra,  njofton  agjecia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te Policisë Federale. Zyrtarët kontrolluan shqiptarin tek i cili u gjeten dokumentat e falsikuara. Një gjyqtar i Berlinit e dënoi…

ARRSH jep njoftimin: Këto janë akset më problematike ku nuk mund të ecësh pa zinxhirë

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon për situatën e rrugëve pas reshjeve të borës që kanë mbuluar një pjesë të mirë të vendit. Sipas ARRSH në të gjitha akset kryesore të vendit që ka pasur reshje bore janë marrë të gjitha masat e nevojshme nga kontraktorët dhe kompanitë e mirëmbajtjes. Është bërë trajtimi me kripë dhe pastrimi…