Ndahet nga jeta ish-portieri i Kombëtares shqiptare, mbesa dedikim prekës për të

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta ish-portieri i Kombëtares shqiptare të futbollit, Mikel Janku. Janku humbi betejën me sëmundjen e rëndë në moshën 78-vjeçare ndërsa njihet për kontributin e tij jo vetëm në fushën e blertë por edhe jashtë saj. Për shumë vite Mikel Janku i është përkushtuar gazetarisë sportive. Për gati 15 vite…

1.4 milion Karta Identiteti dalin jashtë funksionit, Bledar Doracaj: Ja si dhe ku mund të aplikoni!

Qytetarët që janë në prag të skadencës së dokumentacioneve identifikuese, si karta identiteti dhe pasaporta, do të kushtëzohen nga institucionet vendore dhe qendrore në ofrimin e shërbimeve. Rreth 1.4 milionë karta dhe pasaporta të shtetasve shqiptarë që jetojnë në Shqipëri, por edhe jashtë saj kanë skaduar. Sot ishte në ” Wake Up”, Bledar Doracaj, Drejtor…

Kaosi në fakultete, Rama: Nisim sot shpërndarjen e fondeve në universitete

Kryeministri Edi Rama thekson se ka marrë mijëra mesazhe nga prindërit dhe studentët që duan vijimin e mësimit normalisht. Kreu i qeverisë thotë gjithashtu se Ministria e Financave ka nisur punën për lëvrimin e fondeve për çdo student pranë universiteteve. Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas bllokimit nga një grup studentësh të procesit mësimor në disa fakultete.…

E kërcënojnë me jetë vetëm sepse është mbipeshë, aktivistja tregon sesa krenare është për trupin e saj

Ndërkohë që shumë persona në rrjetet sociale promovojnë marka për bikini, marka të grimit apo palestra, Danielle Galvin po e përdor platformën e saj për qëllime të tjera. Danielle e ka vetëquajtur veten si “aktivistja e shëndoshë” dhe poston në llogarinë e saj në Instagram foto të sajat, në përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin rreth diskriminimit të njerëzve mbipeshë.…

Migrimi, një çështje që po shkakton grindje në Bashkimin Europian, ja kush i pranon migrantët

Të mërkurën 49 migrantë i lanë anijet e shpëtimit para Maltës. Por një zgjidhje e qëndrueshme europiane për shpërndarjen e refugjatëve nuk duket në horizont. Disa vende anëtare refuzojnë kategorikisht. Më shumë se dy javë u desh që vendet anëtare të BE-së të binin në ujdi për të shpërndarë 49 refugjatët në dy anijet e…