Gjermania përkrahë Kosovës: I ka përmbushur kushtet e BE-së për liberalizimin e vizave

Gjermania kërkon që të liberalizohen vizat për qytetarët e Kosovës. Ministri i Shtetit për Evropën në Zyrën e Jashtme Federale Michael Roth, ka dhënë lajmin e mirë për Kosovën. Përmes një postimi në twitter Roth thotë se Gjermania do të përkrahë fuqishëm liberalizimin. “Kosova ka përmbushur kushtet e BE-së për t’iu dhënë #visaliberalizim. Prandaj, është…

Rektorati i UT thirrje studentëve: Kthehuni në mësim, shtyhet afati për tarifën

Rektorati i Universitetit të Tiranës i bën thirrje studentëve që t’i rikthehen procesit mësimor në fakultete pas protestës e cila vijon prej ditëve të para të dhjetorit 2018. Ka qenë një mbledhje e Rektoratit këtë të premte që ka vendosur nisjen e procesit mësimor. Vendimi për rinisjen e mësimit në fakultete mban firmën e rektorit…

Radhë kilometrike në autostradën Tiranë-Durrës, ja se ku ka më shumë vështirësi në qarkullim

Punimet që po kryhen në autostradën Tiranë-Durrës  kanë krijuar menjëherë probleme në qarkullim. Në autostradë është krijuar një autokolonë e madhe makinash e cila shkon afërsisht në 5 kilometra. Vështirësi në qarkullim ka që nga hyrja e autostradës deri tek tregu i grumbullimit të fruta-perimeve, e cila shkon deri në Kashar. Raportohet se trafiku është…

ARRSH: Falë ndërhyrjeve të shumta është përmirësuar situata në këto akset

Në një njoftim të bere pak minuta me pare ARRSH ka bere me dije se  situata ka filluar te permirsohet ne ato akse ku ka patur me shume veshtirsi. Ka përmirësime të ndjeshme në akset e Tropojës. Falë kriposjes gjatë natës të gjitha akset qarkullohen pa zinxhir,si: Koplik-Bogë Bajram Curri-Fierzë, Bajram Curri-Kam, Bajram Curri Valbonë,…

Një histori dashurie si në filma, Agim Krajka rrëfen se si është njohur me bashkëshorten e tij

Agim Krajka është një ndër kompozitorët  që i ka dhënë më së shumti muzikës shqiptare. Këngët e tij këndohen edhe sot nga të gjithë. Për të rrëfyer gjithçka mbi profesionin, por edhe për jetën e tij private, këtë të mërkurë emisioni ‘Soirée ’ishte si i ftuar special. Në emision kompozitori i njohur tregoi se si i kanë…

Jepet me koncesion Aeroporti i Kukësit, ja kush është fituesi dhe çfarë investimesh do të kryhen

Shpallet fituesi i gares per koncesionin e Aeroportit të Kukesit. Njoftimi eshte bere sot nga ministria e Infrastruktures dhe Energjetikes, e cila ka bere me dije se “Bashkimi i Përkohshëm i Shoqërive “Global Technical Mechanichs” sh.p.k. dhe “Bami” sh.p.k. me vlere investimi prej 7,999,393 Euro (pa TVSH) është identifikuar nga komisioni si oferta e suksesshme”.…